| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak wykupić mieszkanie zakładowe od pracodawcy?

Jak wykupić mieszkanie zakładowe od pracodawcy?


Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa. Najbardziej korzystną ofertę uzyskają emeryci i renciści oraz żyjący najbliżsi zmarłego pracownika. Mogą oni wykupić mieszkanie już za 5% jego wartości.

Liczba mieszkań zakładowych przeznaczonych do wykupu wciąż utrzymuje się w granicach kilkuset tysięcy. Lokum, dawniej należące do firmy, dziś może być twoją własnością za naprawdę niewielkie pieniądze. O warunkach i możliwości sprzedaży zakładowego mieszkania, mówi dokładnie ustawa o "zbywaniu mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych…” z 15 sierpnia 2000 roku. Warto wiedzieć, że nie tylko pracodawca ma możliwość wystawienia mieszkania do sprzedaży. Również najemcy, zamieszkujący lokal, mają prawo złożyć wniosek o sprzedaż mieszkania. Standardową drogą jest jednak pisemne poinformowanie najemcy o możliwości wykupu lokum. Po otrzymaniu pisma, osoba ta ma zazwyczaj trzy miesiące na podjęcie decyzji o wykupie lokum. W takiej sytuacji, pierwsi w kolejce po „tanie mieszkanie” są aktualnie wynajmujący mieszkanie lub ich najbliżsi krewni. Następnie, o wykup mieszkania starać się mogą inni pracownicy zakładu.

Sprzedaż mieszkań należących do pracodawcy jest niezwykle opłacalna. W zależności od sytuacji najemcy, określana jest możliwa obniżka. Cena mieszkania nie może być jednak niższa, niż 95% jego realnej wartości. Skorzystają na tym najbardziej emeryci, renciści lub małżonkowie nieżyjących już pracowników. Mogą oni nabyć bowiem mieszkanie już za jedyne 5% jego wartości. Zanim jednak zostanie ustalona kwota, pracodawca ma obowiązek zatrudnić rzeczoznawcę majątkowego, który wyceni sprzedawane mieszkanie.

W przypadku pracowników przedsiębiorstwa, lub osób wynajmujących mieszkanie, od każdego roku pracy odliczanych jest 6% ceny. Za każdy rok najmu uzyskamy kwotę o 3% wartości mieszkania niższą.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa
Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »