reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak będą się kształtować ceny mieszkań po podwyżce VAT?

Jak będą się kształtować ceny mieszkań po podwyżce VAT?

Od 2011 roku VAT na nowe mieszkania ma wzrosnąć z 7 do 8 proc. Rząd nie wyklucza podwyżek o kolejny punkt procentowy w lipcu 2011 r. Minister finansów przewiduje również podwyżki w 2012 roku. Istnieje więc groźba, że VAT na rynku pierwotnym wzrośnie do 10 proc.

Firma Home Broker obliczyła, że cena dwupokojowego mieszkania może wzrosnąć o 3600 złotych, a trzypokojowego o 4800 złotych. Taka podwyżka cen jest według analityków wynikiem podwyżki VAT-u. W Warszawie cena nowych lokali na rynku pierwotnym może podnieść się nawet o 10 tysięcy złotych. Taki skutek może przynieść decyzja deweloperów o podniesieniu cen netto.

Skutki podwyżek

Sytuacja jest o tyle napięta, że podwyżka VAT-u spowoduje wzrost kosztów ponoszonych przez dewelopera. Szybujące w górę wydatki spowodują wtedy wzrost cen nieruchomości. Wzrost będzie zależał od tego, jaki jest udział poszczególnych pozycji kosztowych (objętych różnymi stawkami VAT) w strukturze kosztów dewelopera, a także od tego, jaka jest relacja między VAT-em należnym i naliczonym. Jeżeli VAT naliczony już dziś jest wyższy od należnego (co stanowi koszt dewelopera) i dodatkowo na skutek podwyżek ta różnica miałaby się powiększyć, aby utrzymać obecny poziom marży deweloper mógłby podnieść cenę netto sprzedawanych mieszkań. Do tego mogą dojść wydatki związane z podwyżką cen materiałów budowlanych.

Zobacz także: Deweloperzy po cichu obniżają ceny

Jak ominąć nowy VAT

Istnieje możliwość uniknięcia podwyżki, gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania przed końcem 2010 roku. Aby jednak istniała taka możliwość deweloper musi posiadać zaświadczenie o samodzielności lokalu, o które może wystąpić dopiero po oddaniu mieszkania do użytkowania.

Zobacz także: Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Od 2011 roku VAT na nowe mieszkania ma wzrosnąć z 7 do 8 proc.
Od 2011 roku VAT na nowe mieszkania ma wzrosnąć z 7 do 8 proc.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama