reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Renowacja starej, drewnianej podłogi

Renowacja starej, drewnianej podłogi

Renowacja starej, drewnianej podłogi nie jest skomplikowana. Drewno to piękny materiał, którego właściwości zmieniają się wraz z jego użytkowaniem. Do wykańczania podłóg wybiera się gatunki najtwardsze, dzięki temu posadzka zużywa się wolniej. Jednak nawet to, nie uchroni drewna przed ponowną renowacją. Podpowiadamy, jak odnowić starą podłogę.

Wybierając rodzaj drewna, z którego wykonywane jest podłoże w pomieszczeniach kierujemy się zazwyczaj jego estetyką, a dopiero na drugim miejscu pojawia się kwestia trwałości. Producenci podłóg mający do dyspozycji gatunki nie tylko krajowe, ale również egzotyczne, są w stanie zaoferować naprawdę szeroki wybór. Jeżeli nie mamy jednak możliwości dopasowania posadzki do własnych upodobań, to staramy się tak zaadoptować przestrzeń, aby tworzyła jak najbardziej harmonijną całość zgodną z naszymi oczekiwaniami.

Renowacja podłogi. Fot. Domalux

Zarówno nowe podłogi drewniane, które ulegają naturalnemu zużyciu, jak i te, które np. nabyliśmy w ramach zakupu wcześniej użytkowanej nieruchomości, należy co pewien czas gruntowanie odrestaurować. Okres ich przydatności jest uwarunkowany głównie jakością materiału, z którego zostały wykonane, natężeniem eksploatacji oraz sposobem w jaki są zabezpieczone i pielęgnowane. W sytuacjach, kiedy pojawiają się większe rysy i szczeliny, odnowienie podłogi to nie tylko jej cyklinowanie oraz pokrycie lakierem powierzchniowym. To również umiejętne i precyzyjne szpachlowanie znaczących ubytków.

Drewno – ponadczasowy materiał

Naturalny materiał podłogowy jakim jest drewno, buduje doskonały mikroklimat w pomieszczeniach, a umiejętnie zaaranżowany pozwala na stworzenie ciepłej atmosfery. Mimo swojej stosunkowo wysokiej wytrzymałości jest jednak podatny na odkształcenia pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Odpowiednia liczba nałożonych warstw wysokojakościowego lakieru potrafi skutecznie ochronić przed takimi niebezpieczeństwami jak ścieranie czy zarysowania na powierzchni samego drewna. Jednak w sytuacji np. upadku większych i cięższych przedmiotów, elastyczna powłoka ochronna ugina się, a drewno znajdujące się pod nią reaguje w ten sam sposób.

Zobacz także: Podłogi - wykończenie wnętrz

Po długoletniej eksploatacji podłóg drewnianych konieczne jest podjęcie decyzji w jaki sposób możemy przywrócić ich dawny kształt. Naturalny surowiec pozwala na szczęście na wielokrotną renowację, co stanowczo obniża koszty remontu podłogi i poświęcony na to czas. Jeżeli uszkodzenia są głębokie, to po zeszlifowaniu górnej warstwy niezbędne jest zastosowanie wypełniacza do szczelin  tzw. szpachli.

Renowacja podłogi. Fot. Domalux

Szpachlowanie podłogi drewnianej – krok po kroku

Szpachla parkieciarska pozwala na uzupełnianie szczelin do szerokości 2 mm. Umożliwia to redukcję ubytków, co jest szczególnie istotne w późniejszych fazach renowacji. Dzięki zastosowaniu preparatu drewno nie tylko zyska jednolitą powierzchnię, ale również nie będzie dochodziło do sklejania kantów podczas nakładania nowych warstw lakieru. Wyrównanie podłoża jest także ważne dla otrzymania zadowalającego efektu kolorystycznego. Drewniana podłoga podczas szpachlowania zostanie pozbawiona uszkodzeń i rys, co sprawi, że lakier będzie się układał równomiernie i stworzy gładką, wytrzymałą powłokę.

Nakładanie szpachli. Fot. Domalux

Zobacz także: Podłogi - remont

Przed szpachlowaniem należy dokładnie oczyścić podłoże. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich pozostałości starych warstw ochronnych i pielęgnacyjnych jak np. wosk czy silikon. Szpachlę należy połączyć z pyłem drzewnym pochodzącym z ostatniego cyklinowania. Chodzi o to, aby masa wypełniająca była identycznego koloru co drewno, na której jest stosowana. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadza się po całej powierzchni podłogi. W przypadku większych szczelin, czynność trzeba powtórzyć do 3 razy. Zaszpachlowane podłoże potrzebuje ok. 3–4 godz., aby wyschnąć. Po przeszlifowaniu jest gotowe do prac lakierniczych.

Źródło: Domalux

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Renowacja podłogi drewnianej. Fot. Domalux
Renowacja podłogi drewnianej. Fot. Domalux

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama