reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności

Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności


Przed przystąpieniem do remontu musimy określić jego zakres. Wiąże się to nie tylko z wyliczeniem kosztów jakie będziemy musieli ponieść przy jego wykonaniu, ale również z wyliczeniem czasu potrzebnego na czynności formalno-prawne, które będziemy musieli wykonać jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Przystępując do remontu planujemy koszty prac i czas, jaki będzie potrzebny na ich wykonanie. Bierzemy jednak pod uwagę tylko czas wykonania samych robót budowlanych, zapominając o czasie, który będzie potrzebny na załatwienie formalności w urzędzie.

Jeśli przeprowadzamy tylko podstawowe czynności związane z odnowieniem, np. ścian czy podłóg, określane w prawie budowlanym, jako bieżąca konserwacja, to powinnyśmy zgłosić to tylko administratorowi budynku lub spółdzielni, informując tym samym o tymczasowym zakłóceniu spokoju.

Jeżeli jednak chcemy wykonać większe prace remontowe, np. remont generalny ze zmianami układu mieszkania lub zmianami związanymi z instalacjami np. ogrzewania, musimy to zgłosić do urzędu wraz z koniecznymi załącznikami. Tego typu zmiany traktowane są, jako ingerencja w obiekt budowlany i przez to podlegają zgłoszeniu. Urząd gminy ma 30 dni na przesłanie swoich ewentualnych zastrzeżeń, dlatego powinniśmy uwzględnić ten czas w swoich planach. Jeśli urząd będzie miał zastrzeżenia odnośnie dostarczonej dokumentacji projektowej zmian, należy liczyć się, nawet z miesiące zwłoki. W tym czasie projektant wykonuje rysunki dla urzędu.

Unikanie formalności może narazić nas na wysokie kary.

Przystępując do planowania remontu większego niż konserwacja bieżąca, powinniśmy poradzić się architekta i wraz z nim określić zarówno zakres robót, jak i dokumentów i formalności, które nas czekają. To znacznie skróci cały proces remontu, jak również uchroni nas przed błędami natury prawnej i budowlanej.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama