reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Instalacje domowe po powodzi

Instalacje domowe po powodzi

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Instalacja elektryczna

Jeżeli otrzymamy informację o zagrożeniu powodziowym, musimy wyłączyć zasilanie w swoim domu. Po opadnięciu wody, obowiązek sprawdzenia przyłącza i przywrócenia zasilania należy do lokalnych zakładów energetycznych, które wysyłają w tym celu do zalanych miejscowości swoje ekipy. Do powinności właściciela domu należy sprawdzenie instalacji wewnętrznej przed jej uruchomieniem. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej, jeżeli dokona tego uprawniony elektryk, ale samodzielnie możemy wykonać niektóre prace:
• wykręcenie żarówek z opraw oświetleniowych, odłączenie żyrandoli, kinkietów, rozmontowanie ich i dokładne oczyszczenie,
• demontaż gniazd, włączników, puszek instalacyjnych, oczyszczenie ich, zdezynfekowanie oraz osuszenie,
• wykręcenie bezpieczników z szafek bezpiecznikowych; w przypadku, gdy uległy zanurzeniu konieczna jest ich wymiana.

Oczyszczona instalacja musi zostać skontrolowana. Dopiero wtedy można włączyć prąd w budynku.

W przypadku, gdy instalacja w budynku była stara, wykonana z przewodów aluminiowych, dobrze jest ją wymienić na miedzianą, zwłaszcza jeżeli zachodzi potrzeba skucia tynków.

Jeżeli z powodu zbyt złego stanu instalacji zasilanie nie może być przywrócone, należy doprowadzić do domu zasilanie prowizoryczne. Miejsce, z którego możemy dokonać przyłączenia, wskaże nam zakład energetyczny. Należy pamiętać, że przyłączane przewody należy chronić przed kontaktem z zawilgoconymi powierzchniami i wodą.

Zobacz także: Instalacje elektryczne - Porady

Instalacja gazowa i centralnego ogrzewania

Nie można uruchamiać żadnych urządzeń gazowych zanim szczelność i ogólny stan instalacji domowej oraz przyłącza nie zostanie sprawdzony przez uprawnionych pracowników gazowni. Nieodzowna jest również kontrola drożności i ciągu kominów oraz kanałów wentylacyjnych przez mistrza kominiarskiego.

Instalacje oraz urządzenia grzewcze (zwłaszcza kotły i grzejniki gromadzą osady, muł) po zalaniu wymagają gruntownego oczyszczenia, dezynfekcji i osuszenia. Kocioł grzewczy musi być sprawdzony przez autoryzowany serwis producenta – serwisant powinien oczyścić jego wnętrze, sprawdzić palnik i automatykę. Najczęściej konieczna staje się wymiana sterowania elektronicznego. Serwisować należy również zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także:  Instalacje gazowe - Porady

Kanalizacja

- Jeżeli miejscowość jest skanalizowana, przywrócenie normalnego funkcjonowania należy do służb komunalnych,
- Jeśli korzystamy z szamba, musimy, po wznowieniu pracy centralnych oczyszczalni ścieków, opróżnić zbiornik i sprawdzić jego szczelność, po czym możemy go normalnie eksploatować,
- Jeżeli korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków, to możemy być pewni, że po powodzi jest zamulona, a drenaż rozsączający nie działa. Trzeba powierzchniowo oczyścić instalację; eksploatować ją możemy dopiero, gdy woda gruntowa ustabilizuje się na poziomie około 1,5 m poniżej poziomu posadowienia drenów rozsączających. Jeśli dreny są wciąż zalane, trzeba wsypać przez przewody odpowietrzające zwiększoną ilość biopreparatów, które wraz z opadającą wodą udrożnią zalane przewody. Dopóki niemożliwe jest zamówienie samochodu asenizacyjnego (opróżnienie szamba) lub do momentu, gdy woda gruntowa odsłoni drenaż podziemny, korzystać należy z ustępu, w którym nieczystości są przerabiane przez bakterie glebowe na humus.

Zobacz także: Instalacje wodne i kanalizacyjne - Porady

Instalacja telefoniczna

Jeżeli została zalana przez powódź, najlepiej, przed położeniem nowych tynków, wymienić wszystkie kable, ponieważ wilgoć będzie powodować korozję przewodów i zakłócenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama