| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi? Zagrożenie może stwarzać praktycznie każdy element domu. Instalacje np. elektryczna - może porazić nas prądem, natomiast zawilgotniała konstrukcja budynku może grozić zawaleniem. Zobacz w jaki sposób można uniknąć niebezpieczeństwa w domu po powodzi?


Pamiętajmy, że w zalanych domach nie wolno korzystać z żadnych instalacji przed sprawdzeniem ich przez uprawnionych specjalistów.

Prąd

Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu powodziowym, należy wyłączyć zasilanie elektryczne w domu. Gdy woda ustąpi, nie wolno go załączać ani w ogóle wchodzić do budynku przed sprawdzeniem przyłącza przez pracowników zakładu energetycznego oraz instalacji domowej przez elektryka z uprawnieniami. Nim zaczniemy usuwać szkody, musimy się upewnić, że zawilgocona instalacja elektryczna nie grozi porażeniem (jeśli się to potwierdzi należy ją odłączyć). Jeżeli jednak wejście do domu jest konieczne, musimy się uprzednio zabezpieczyć – nieodzowne są gumowe buty i rękawice, bez których nie wolno niczego dotykać.

Zobacz także:  Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Gaz

Jeżeli nie możemy poczekać z wejściem do domu na sprawdzenie instalacji przez pracowników gazowni, musimy założyć, że gaz się ulatnia. We wnętrzu nie można więc używać źródeł ognia – świec, latarni ani palić papierosów. Korzystać powinniśmy z latarki.

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Stabilność domu

Powinien ją ocenić doświadczony inżynier budowlany, ponieważ uszkodzenia mogą być niewidoczne (ale niemniej niebezpieczne), mogą również ujawnić się z czasem. Zarówno fala powodziowa, jak i woda są w stanie zagrozić stabilności budynku, a tym samym bezpieczeństwu osób przebywających w nim.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Przed wejściem do środka, dom należy dokładnie obejrzeć z zewnątrz, zwracając szczególną uwagę na grunt wokół fundamentów (czy nie został wymyty) i na stan samego budynku (pęknięcia, odkształcenia ścian, schodów, stropów, dachu). Wewnątrz sprawdźmy, czy można swobodnie otwierać i zamykać okna i drzwi. Jeżeli ta czynność jest utrudniona lub niemożliwa, może to oznaczać, że ściany uległy odkształceniu bądź przemieszczeniu. Niestabilność ścian świadczy o zagrożeniu konstrukcji budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do jego zawalenia.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

powódź, pierwsza pomoc, woda, Fotolia
powódź, pierwsza pomoc, woda, Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »