| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową?

Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną. Można ją wykonać na kilka sposobów i z różnych materiałów. Jej wykonanie nie jest trudne, ale by spełniało swoją rolę należy stosować się pewnych zasad.

Podbitka dachowa zapewnia ochronę konstrukcji dachu wystającej poza budynek. Stanowi osłonę odsłoniętych od spodu krokwi . Zapobiega również przedostawaniu się małych zwierząt i ptaków pod dach. Mimo tych funkcji podbitka musi jeszcze zapewniać sprawną wentylację warstw dachu, dlatego tak ważne jest zachowanie otworów wentylacyjnych w podbitce dachowej.

Montaż podbitki może być poziomy lub pod kątem. Wykonywanie podbitki pod kątem zaleca się w przypadku dachów stromych i występujących dużych okapów. Panele podbitki montowane są do łat przymocowanych bezpośrednio do krokwi . Łaty powinny być w rozstawie nie większym niż 40 cm. Do nich panele mogą być mocowane podłużnie lub poprzecznie. Ten pierwszy sposób mocowania stosuje się rzadziej. Można go wykonywać przy okapach wąskich, do 30 cm. W przypadku podbitki poziomej panele montowane są na specjalnym ruszcie, zamocowanym z jednej strony na krokwi, a z drugiej na elewacji. Dlatego też, ważne jest wykonywanie podbitki poziomej dopiero po wykonaniu ocieplenia i elewacji.

W przypadku ocieplenia BSO, montaż rusztu do elewacji jest możliwy przez długie kołki rozporowe, które kotwione są w murze. 

Ostateczne wykończenie podbitki poziomej stanowią listwy kątowe lub o przekroju ćwiartki wałka. Na końcu okapu montuje się deskę czołową, do której przymocowuje się rynny. 

Podbitki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejszymi są plastik i drewno. Sposób ich montażu różni się ze względu na temperaturową rozszerzalność materiału. Plastik pod wpływem temperatury zmienia swój kształt, dlatego panele plastikowe montowane są na zamek. W miejscu połączenia przybija się gwoździe, które dają liniowy przesuw elementów. Gwoździe nie przebijają paneli na wylot lecz podtrzymują je swoimi główkami.

Przy montażu podbitki z PVC nie należy dobijać gwoździ do końca. Należy zostawić 1–2 mm luzu umożliwiającego swobodę przesuwu.

W celu zapewnienia wentylacji dachu przy zastosowaniu podbitki PVC, należy co 1 m montować specjalne panele z otworami. Ich stosowanie jest zalecane także w każdym z naroży podbitki.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podbitka dachowa pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną
Podbitka dachowa pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »