| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Kiedy i jak uszczelniać dom?

Kiedy i jak uszczelniać dom?

Stała wymiana powietrza w domu jest niezbędna do zachowania świeżości pomieszczenia, jednak lepiej jest uszczelnić dobrze okna i drzwi, a wietrzyć pomieszczenia przez regularne otwieranie okien.

Nieszczelne okna i drzwi są główna przyczyną zwiększenia wydatków energetycznych w domu. Dlatego warto zadbać o szczelne ościeżnice okienne i drzwiowe. Uszczelnianie tych miejsc jest łatwe i nie wymaga zbyt wielu nakładów finansowych. Warto jednak o to zadbać, bo szczelne okna i drzwi to nawet 30 % mniej wydatkowania energii.

Jednym ze sposobów uszczelniania drzwi i okien jest zastosowanie uszczelek. Możesz zainstalować uszczelki gumowe albo z tworzywa. Uszczelki przykleja się na wewnętrzne krawędzie ościeżnicy. Jeżeli chcesz w ten sposób uszczelnić okna przygotuj odpowiednie narzędzia.

Do uszczelniania okien najlepiej użyj samoprzylepnej uszczelki gumowej albo uszczelki wykonanej z gąbki. Zanim przykleisz uszczelkę dokładnie oczyść krawędzie ościeżnicy za pomocą wilgotnej szmatki, również przemyj ramę okienną. Na czyste miejsce powoli przyklejaj uszczelkę, stopniowo fragment po fragmencie. Przyklejanie uszczelki zacznij od góry okna.

W podobny sposób możesz uszczelnić otwory w drzwiach. Inaczej jednak musisz postąpić w przypadku dolnej części drzwi.

Polecamy: Wymiana drzwi wejściowych

Dolna część drzwi powinna być uszczelniona za pomocą listwy przyprogowej. Jest to najczęściej listwa metalowa, którą docina się do szerokości drzwi.
Jeżeli masz w domu nierówną powierzchnię, albo na podłodze znajduje się wykładzina lub dywan wówczas zastosuj listwę odchylaną. Listwa odchylana w momencie zamykania drzwi opada na podłogę.

Dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie specjalnych szczotek na dolnej krawędzi drzwi.

Czytaj także: Jak okiełznać zbuntowane drzwi

Jeżeli mieszkasz w domu zwróć uwagę na drzwi do piwnicy, gdyż przez wejście piwniczne może dostawać się zimne powietrze. Drzwi do piwnicy często wykonane są ze stali i rzadko są one wiatroszczelne, dlatego zimny wiatr rozchodzi się po całym domu przez niezabezpieczone szpary. Aby tego uniknąć do uszczelnienia szpar możesz zastosować kauczuk silikonowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »