REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie LED z IKEA

Oświetlenie. Fot. IKEA
Oświetlenie. Fot. IKEA
Ikea

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zależy nam na dobrym i energooszczędnym oświetleniu warto zainwestować w oświetlenie oparte na technologii LED. Pozwoli ono nam zaoszczędzić sporo na rachunkach za prąd, a poza tym oświetlenie LED nie zawierają szkodliwych substancji, w związku z czym jest bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Jak działa żarówka LED?

LED (ang. light-emitting diode) to dioda emitująca światło, czyli inaczej elektroluminescencyjna. Światło emitowane przez LED-y generowane jest poprzez ruch elektronów w półprzewodniku. Jest to inny mechanizm niż w przypadku tradycyjnych żarówek – świecą się one na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cienkie włókno, które rozgrzewa się do określonej temperatury, wytwarzając światło.

REKLAMA

Zobacz także: Jak oświetlić przedpokój?

Oświetlenie LED jest stosowane od lat 60. XX wieku, np. w drogowej sygnalizacji świetlnej, na tablicach informacyjnych na lotniskach czy w samochodach. Początkowo diody LED nie dawały zbyt dużo światła, jednak z czasem technologia ta rozwinęła się i zawitała do naszych domów, przynosząc korzyści zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu.

Oświetlenie przyjazne dla portfela i środowiska

LED to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. Diody LED zużywają do 85% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Podobnie jest w przypadku popularnych świetlówek energooszczędnych, ale tym, co wyróżnia LED-y, jest ich żywotność – potrafią one świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Koszt żarówki LED-owej jest co prawda wyższy, ale zainwestowane pieniądze zwrócą się po 2 latach korzystania. Przez kolejne 23 lata możesz cieszyć się światłem, które nic nie kosztuje. W efekcie zaoszczędzisz na wydatkach na prąd, a ponadto przyczynisz się do spadku emisji gazów cieplarnianych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie LED jest przyjazne dla środowiska nie tylko dlatego, że jest energooszczędne i wystarcza na wiele lat. Żarówki LED-owe nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji, dzięki czemu łatwiej też poddać je recyklingowi. Zużyte świetlówki możesz przynieść do Biura Obsługi Klienta w najbliższym sklepie IKEA. Firma zatroszczy się o to, aby zostały odpowiednio przetworzone.

Zobacz także: Kreowanie przestrzeni za pomocą światła

Oświetlenie LED a nowe możliwości oświetlenia wnętrz

REKLAMA

Dodatkowo diody LED stwarzają nowe możliwości w projektowaniu i aranżacji wnętrz, ponieważ mogą zostać wbudowane w lampy. Pozwala to na tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki.

LED-y dają ciepłe, jasne, równomierne światło, przyjemniejsze dla oczu niż światło emitowane przez wiele konwencjonalnych świetlówek. Oprócz tego zapalają się od razu po włączeniu, i co ważne nie nagrzewają się, więc nie można się nimi oparzyć.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę LED?

Aby znaleźć żarówkę LED o podobnej mocy jak tradycyjna, musimy przeliczyć wartość lumenów na waty. Możemy to jednak zrobić jedynie orientacyjnie. W uproszczeniu przyjmuje się, że dioda LED emitująca 600 lumenów daje światło zbliżone do tradycyjnej żarówki o mocy około 60 watów. Taki przelicznik można przyjąć także dla LED-ów o innej mocy. Tabelę porównawczą żarówek tradycyjnych i LED-owych znajdziesz w broszurze „LED – rewolucja w oświetleniu” (str. 6-7) dostępnej w każdym sklepie IKEA oraz w przewodniku internetowym znajdującym się pod adresem www.IKEA.pl/poradnikled.

Zobacz także:  Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

„Klienci często mają problem z wyborem odpowiedniej żarówki, stąd pomysł na prosty przewodnik z niezbędnymi i podstawowymi informacjami na temat oświetlenia opartego na technologii LED. Dotyczy to zarówno danych technicznych, jak i cen czy korzyści dla środowiska naturalnego płynących ze stosowania żarówek LED-owych. Przewodnik pokazuje też priorytetowe obszary zaangażowania IKEA – zrównoważone życie w domu, oszczędność zasobów i energii oraz odpowiedzialność społeczną” – powiedziała Joanna Sitek ze sklepu IKEA w Łodzi, autorka przewodnika.

IKEA świeci przykładem i przełącza się na LED

W październiku 2010 roku IKEA rozpoczęła wymianę wszystkich żarówek oraz lamp w swoim asortymencie sprzedażowym na LED-owe. Proces ten będzie trwał do końca 2016 roku. Dzięki temu miliony ludzi na całym świecie będą mogły na co dzień żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bardziej oszczędny, zwłaszcza że celem IKEA jest oferowanie produktów LED w najniższych cenach na rynku. Już teraz diody LED są wbudowane w prawie każdy rodzaj oświetlenia, jakie oferuje firma – reflektorki punktowe, lampy podłogowe, stołowe, ścienne oraz do pracy, a także oświetlenie zintegrowane czy latarki. Dodatkowo w sklepach i pozostałych budynkach Grupy IKEA trwa proces wymiany oświetlenia przemysłowego na bardziej przyjazne dla środowiska.

Zrób prezent sobie i środowisku

REKLAMA

Karnawał to okres zabawy do białego rana, dlatego przyda nam się dobre oświetlenie, które przetrwa niejedną całonocną imprezę. Diody LED są nie tylko żywotne, ale też dostępne w różnych kolorach, w ciepłych i zimnych odcieniach światła. Dzięki nim będziesz mógł zaaranżować oświetlenie w domu stosownie do swoich potrzeb i gustu. Jeśli potrzebujesz dobrego światła, np. do kuchni, łazienki czy salonu, w IKEA możesz kupić żarówki LEDARE w atrakcyjnej cenie. Przykładowo żarówka o mocy 600 lumenów z możliwością ściemniania kosztuje 29,99 zł (poprzednia cena to 49,99 zł), a popularne przeźroczyste i opalowe żarówki z gwintem E27, o mocy 400 lumenów – 19,99 zł za sztukę. Więcej informacji na temat oświetlenia LED IKEA znajdziesz w sekcji produktowej: www.IKEA.pl/led.

IKEA zachęca też od udziału w kampanii „Zrób prezent sobie i środowisku” organizowanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Celem akcji jest zmiana codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. Wystarczy wejść na stronę www.ekoprezent.org/ekopostanowienia, zrobić ekopostanowienie i konsekwentnie je realizować.

„Wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia LED, które będzie nam służyło przez wiele lat, a po zużyciu łatwo będzie poddać je utylizacji, to jeden z aspektów zrównoważonego życia w domu. Warto więc zrobić sobie ekoprezent w postaci takiej żarówki, zwłaszcza że w ten sposób, jeszcze do 29 marca, można wesprzeć nasz najnowszy projekt społeczny »Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców«. W ramach akcji od każdej sprzedanej żarówki LEDARE, IKEA Foundation przekaże 1 euro na zapewnienie oświetlenia w obozach UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) dla uchodźców w krajach, takich jak Etiopia, Czad, Bangladesz i Jordania” – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

Źródło: IKEA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA