| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Aneks kinowy w przestrzeni domu

Aneks kinowy w przestrzeni domu

We współczesnych domach coraz częściej odnajdujemy pomieszczenie pełniące funkcję kina domowego przeznaczonego dla kilku osób, z możliwością realizowania w nim innych funkcji rekreacyjnych. W aneksie kinowym ściany i stropy powinny być wyposażone w okładziny posiadające wysoką izolacyjność akustyczną, zabezpieczając przed przenoszeniem się dźwięku do innych części domu.

Adaptacja akustyczna spełnia wymienione role oraz eliminuje odbicia, tworząc pole akustyczne. Pozwala wyśmienicie słyszeć przestrzenność dźwięku. Pokrycia akustyczne skutecznie eliminują negatywne czynniki, jakie posiada każda zamknięta przestrzeń.

Dobrze jest, gdy ściany pomieszczenia, w którym znajduje się kino domowe są matowe, pomalowane w kolorze ciemnym, tak aby światło emitowane przez projektor wizyjny nie odbijało się. Pokrycia dźwiękochłonne na tych ścianach oraz na suficie bardzo często spełniają też funkcję dekoracyjną. Decydują o niepowtarzalnym wyglądzie wnętrza i dają równocześnie pewność dobrego efektu odsłuchowego. Pomieszczenia przeznaczone tylko do projekcji kinowej warto wyposażyć w specjalistyczne meble zwiększające komfort i swobodę oglądania filmów.

Zobacz także: Kino domowe - akustyka wnętrza

O klimacie wnętrza decyduje - poza dobrą wentylacją, która w pomieszczeniach kina domowego powinna być szczególnie wydajna - kolorystyka i oświetlenie. Oświetlenie buduje nastrój, wpływa na jakość wnętrza i komfort oglądania wyświetlanych obrazów. Aby wyeliminować zjawisko kontrastu pomiędzy ekranem a pozostałą częścią pomieszczenia powinno być włączone dyskretne oświetlenie, rozpraszające mrok. Najlepiej sprawdzają się naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, lampy przypodłogowe, lub źródła światła wkomponowane w formy adaptacji akustycznej sufitu i ścian. Dobrze dobrane oświetlenie w połączeniu z zaprojektowanymi elementami adaptacji akustycznej pozwoli uzyskać ciekawy efekt wizualny. Kolory na ścianach powinny być mocno nasycone, ciemne - dobrze pochłaniające promienie światła. Źle sprawdzają się kolory jasne, które odbijają światło, tworząc prześwietlone płaszczyzny i pogarszając jakość obrazu.

Zobacz także: Kino w domu, czyli jak urządzić pokój telewizyjny?

Światło dzienne przeszkadza w odpowiednim odbiorze obrazu i nie powinno być obecne podczas seansów filmowych. Zabezpieczą nas przed nimi rolety oraz grube zasłony. Niemniej jednak ograniczą one równocześnie dopływ świeżego powietrza. Jeżeli dodamy do tego podwyższoną izolacyjność termiczną pomieszczenia, która jest konsekwencją zastosowanych na ścianach okładzin oraz ciepła emitowanego przez wzmacniacze, nie obędziemy się bez wydajnej i niezawodnej wentylacji. Będzie ona z całą pewnością korzystnym rozwiązaniem, gdyż wytworzy we wnętrzu specyficzny mikroklimat. Zwiększy komfort przebywania w pomieszczeniu kina domowego i sprawi, że czas spędzony przed ekranem przyniesie oczekiwany wypoczynek i odprężenie.

ARTDESIGN

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

We współczesnych domach coraz częściej odnajdujemy pomieszczenie pełniące funkcję kina domowego przeznaczonego dla kilku osób, z możliwością realizowania w nim innych funkcji rekreacyjnych. W aneksie kinowym ściany i stropy powinny być wyposażone w okładziny posiadające wysoką izolacyjność akustyczną, zabezpieczając przed przenoszeniem się dźwięku do innych części domu. Fot. ARTDESIGN
We współczesnych domach coraz częściej odnajdujemy pomieszczenie pełniące funkcję kina domowego przeznaczonego dla kilku osób, z możliwością realizowania w nim innych funkcji rekreacyjnych. W aneksie kinowym ściany i stropy powinny być wyposażone w okładziny posiadające wysoką izolacyjność akustyczną, zabezpieczając przed przenoszeniem się dźwięku do innych części domu. Fot. ARTDESIGN

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »