REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnętrza w stylu retro, czyli powrót do lat 50.

kolekcja retro  Fot. Marbet Style
kolekcja retro Fot. Marbet Style
Marbet Style

REKLAMA

REKLAMA

Coraz chętniej wracamy do designu lat 50. i 60. Styl retro królujący od jakiegoś czasu w świecie mody, zaczyna pojawiać się także w naszych domach. Wnętrza w stylu retro to ciekawy i oryginalny pomysł na urządzenie mieszkania w niebanalny, ale prosty sposób.

REKLAMA

Fot. Marbet Style..

Designerskie przedmioty, kultowe meble i wnętrza w modernistycznym stylu stały się inspiracją dla nowego pokolenia polskich projektantów, dzięki którym rodzimy design z lat 50. i 60. – kojarzony do tej pory głównie z ciężkimi meblościankami na wysoki połysk – przeżywa dziś prawdziwe odrodzenie. Za sprawą młodych twórców sprzęty i meble z epoki socrealizmu wróciły do łask polskich odbiorców, tworząc w nowocześnie urządzanych wnętrzach nieco nonszalancki i coraz chętniej powielany styl. Wystarczy spojrzeć choćby na ostatnie propozycje projektanta Tomasza Augustyniaka oraz na jego kolekcje Fin i Neon dla Marbet Style, w których doskonale widać nawiązania do kultowego wzornictwa sprzed połowy wieku. Kolekcję Fin i Neon nominowano do TOP DESIGN award 2014 – nagrody w prestiżowym konkursie promującym najlepsze polskie wzornictwo na europejskim poziomie.

Design i funkcjonalność, czyli zalety stylu retro

By się dowiedzieć, dlaczego ten styl zyskuje uznanie w oczach współczesnych trendsetterów, przyjrzyjmy się jego cechom charakterystycznym. Przede wszystkim polskie wzornictwo z lat 50. i 60. ze względu na ograniczone zasoby surowcowe i mieszkaniowe cechowało się minimalizmem i dużym naciskiem na funkcjonalność wnętrz mieszkalnych. Podobnie dzisiejszy nowoczesny styl lubi prostotę i praktyczne rozwiązania. Modne postindustrialne wnętrza z malowaną na biało cegłą znakomicie współgrają z organicznymi liniami, symetrycznymi konturami, tapicerowanymi kanapami oraz z fotelami o prostych lub zaokrąglonych kształtach i lekkiej konstrukcji. Podobnie jest z niewielkimi mieszkaniami współczesnych 30-latków. Meble do takich domów muszą spełniać wiele różnych funkcji i jednocześnie nie powinny przytłaczać wnętrza. To zadanie świetnie spełnia kolekcja Fin Marbet Style, pasująca zarówno do przestrzeni typu loft, jak i do niedużego mieszkania z aneksem kuchennym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Marbet Style

Łączenie stylów, czyli co to jest styl retro

REKLAMA

Inne ważne cechy stylu sprzed połowy wieku to eksperymentowanie z nowymi tworzywami oraz łączenie naturalnych, tradycyjnych materiałów ze sztucznymi komponentami. I tak w kolekcji Fin wysokogatunkowa wełna i drewno zestawione z giętą sklejką oraz czarnymi metalicznymi nogami tworzą wyjątkową kompozycję o charakterystycznym stylu. Podobnie jak w latach 50. i 60. takie połączenie demonstruje podążanie za nowymi trendami i jednoczesne przywiązanie do tradycyjnych materiałów. W ten sposób możemy wyrazić swoją nowoczesność, ale jednocześnie pozostawić sobie odrobinę miejsca na tęsknotę za przyjaznym dla człowieka środowiskiem naturalnym.

Podobnie jak to miało miejsce 50 lat temu, obecnie budujemy Polskę na nowo – tym razem kapitalistyczną i kosmopolityczną. Cenimy sobie możliwości, jakie daje nam nowy rynek, i lubimy eksperymentować ze stylami, ale zdarza się nam również zatęsknić za spokojniejszą i bardziej poukładaną przeszłością. Może dlatego chętnie sięgamy po meble znane nam z rodzinnych domów i mieszkań naszych dziadków?

Fot. Marbet Style

Meble w kolorach tęczy

REKLAMA

Wzornictwo lat 50. i 60. to również charakterystyczne, barwne obicia, które – jakby na przekór szarej, socrealistycznej rzeczywistości – zachwycały kolorami i często abstrakcyjnymi wzorami. W projektach Augustyniaka dla Marbet Style nie mogło zabraknąć silnego nawiązania także do tych wyznaczników stylu. Widać to szczególnie w pastelowych, ciepłych barwach kolekcji Neon, czyli rodziny foteli kubełkowych o wysokim podparciu i z lekko zaokrąglonymi bokami. Dzisiaj również otulamy nasze mieszkania ciepłymi, pastelowymi barwami, które koją zmęczone zmysły i odróżniają się od szarości przestrzeni miejskiej. Co ciekawe, nogi foteli układają się w literę A, co także stanowi odniesienie do tamtej epoki, kiedy popularne były meble na cienkich nóżkach w kształcie litery A lub X.

Jak długo na salonach będą królować lata 50. i 60.? Oczywiście trudno to obecnie stwierdzić. Ale z pewnością wzornictwo z tej epoki umożliwia stworzenie wyjątkowo udanej kompozycji zachowującej świeżość i oryginalność przez wiele lat.


Fot. Marbet Style

Fot. Marbet Style

Zobacz także: Powrót lat 50., czyli dodatki w stylu retro

Zobacz także: Drzwi w stylu retro

Źródło: Marbet Style

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA