reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak zaprojektować biuro dla freelancera?

Jak zaprojektować biuro dla freelancera?

Freelancerzy to osoby, które z różnych przyczyn nie zdecydowały się na pracę w korporacji. Freelancerzy nie pracują na etacie, ich praca polega na poszukiwaniu zleceń w swoich dziedzinach, a swoją pracę najczęściej wykonują w domu. Zobacz, jak powinno wyglądać biuro dla freelancera.

Freelancerzy - wolni strzelcy   

Jednym z najczęściej obserwowanych trendów na rynku pracy w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, jest wzrastająca liczba tzw. wolnych strzelców. Osoby poszukające zleceń, niepracujące na etacie, najczęściej specjaliści w swoich dziedzinach, stanowią obecnie coraz większą grupę zawodową. Sytuacja ta spowodowana jest m.in. rozpowszechnieniem się Internetu, który w ogromnym stopniu ułatwił komunikację między freelancerami i ich potencjalnymi klientami. W sieci stale rośnie liczba serwisów ułatwiających zarówno szukanie zleceń jak i znalezienie osób, które zlecenia wykonują.

Zalety freelancingu

Dużą rolę odgrywają tu także niewątpliwe zalety takiego modelu pracy. Brak szefa, indywidualny wybór zleceń, możliwość wliczenia w koszty zakupu niektórych urządzeń, praca na własne konto i elastyczne godziny jej wykonywania – to tylko niektóre z pozytywów przyczyniających się do wzrostu zainteresowania taką formułą zawodowego funkcjonowania. Praca na etacie ma także swoje zalety, jednak jak pokazują badania rynku, freelancing nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością, stając się obecnie, szczególnie wśród młodych ludzi, swoistym stylem życia.

Czy opłaca się być freelancerem?

Bycie wolnym strzelcem wiąże się z większą wolnością zawodową, ale generuje także większą liczbę wyzwań, którym należy sprostać. Jednym z głównych jest zadbanie o własne biuro w domowej przestrzeni.

Biuro dla freelancera

Specjaliści twierdzą, że najlepiej wyznaczyć na nie osobne pomieszczenie. Bez względu na to, czy mieszkamy sami, czy nie – oddzielenie miejsca, w którym mieszkamy od tego, w którym pracujemy jest bardzo ważne dla ludzkiej psychiki. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto zadbać o to, by wyznaczona przestrzeń była w dużym stopniu odgrodzone od reszty mieszkania lub domu. Zwiększy to nasz komfort, poprawi koncentrację, a także ułatwi mobilizowanie się do pracy. Prócz biurka (o wystarczającej powierzchni) i fotela (wyposażonego w wygodne oparcia na nogi, plecy i łokcie), warto zadbać także o niewielką sofę i stolik, przy którym można na chwilę usiąść, zrelaksować się i wypić kawę lub wykonać tę pracę, do której niepotrzebne jest nam biurko. Zbyt długie pozostawanie w sztywnej pozycji siedzącej znacznie obniża bowiem naszą efektywność i źle wpływa na kręgosłup. Biurko zaleca się ustawić tak, by mieć jak największy dostęp do światła dziennego. Zwróćmy także szczególną uwagę na sztuczne oświetlenie. Nie oszczędzajmy na dobrych lampach i żarówkach – mocne światło sprzyja koncentracji i sprawia, że nasze oczy mniej się męczą. Istotną kwestią jest także uporanie się z nadmiarem kabli od urządzeń elektrycznych i odpowiednie rozlokowanie kontaktów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama