REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaaranżować ciepłą i przytulną kuchnię?

Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Kuchnia Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ciepła i przytulna kuchnia rywalizuje z nowoczesnymi minimalistycznymi i chłodnymi stylami. Ciepłą i przytulną kuchnię uzyskamy aranżując ją na przykład w stylu prowansalskim lub w stylu rustykalnym. Jakie kolory i dodatki pomogą stworzyć nam ciepłe i przytulne wnętrze kuchni?

Przytulna kuchnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski, który narodził się w południowo-wschodniej Francji, kojarzy się przede wszystkim z jasnymi wnętrzami, naturalnymi wzorami i sielską atmosferą. Barwy charakterystyczne dla tego wystroju wnętrz to głównie biel, beże i bardzo jasne odcienie błękitu, oliwki, szafranu i innych naturalnych i stonowanych kolorów, a szczególnie barw ziemi jak: ochry, sepie, i oranże. Kuchnia w tym stylu to nie tylko ciepłe i przytulne, lecz także emanujące naturalnością i wdziękiem wnętrze. Jej znakiem szczególnym są elementy z kamienia, jak na przykład podłogi lub stylizowane posadzki. Warto pamiętać, że to właśnie szczegóły decydują o odpowiedniej atmosferze pomieszczenia. Bardzo dużą rolę odgrywają wzory nawiązujące do motywów roślinnych. Najczęściej pojawiają się na ścianach i meblach, ale można je również wziąć pod uwagę przy doborze dodatków. Naturalność i prostota stylu przejawiają się we frontach wykonanych z naturalnego drewna oraz w ścianach, pokrytych drobnymi płytkami. Dobrze będą prezentowały się małe kafelki o wielkości 10x10 cm w towarzystwie 2–3 razy większych płytek, wykonanych na przykład z trawertynu. Inna ciekawa propozycja to ściana z cegły malowanej na biało lub ściana o ciekawej fakturze, wykonana z użyciem tynku strukturalnego.

REKLAMA

Zobacz także: Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Z całością świetnie komponują się również koronki, serwety, firanki i maty kuchenne, które utrzymane są w sielankowym klimacie. Bardzo ciekawym pomysłem, nadającym charakteru ciepłej, wręcz babcinej, kuchni są materiałowe zasłonki zastępujące drzwiczki w szafkach, schowkach i spiżarniach. Klimatycznym rozwiązaniem są także witrażowe szyby w jasnych, drewnianych szafkach ozdobione ceramicznymi dodatkami w niebieskich odcieniach oraz bukietami polnych kwiatów i fioletowych i różowych wrzosów. Często spotykane są również ręczne malunki, które stanowią urocze dopełnienie całości.

Zobacz także: Intensywne kolory w kuchni: GALERIA

Ciepło rustykalnej kuchni

Rattanowe meble i plecione koszyki, pojemniki i wazony są cechą charakterystyczną tego stylu. Co typowe dla kuchni w klimacie rustykalnym – wyglądają one na zamieszkane od dawna, nawet wtedy, gdy są nowe. Jednocześnie nie sprawiają wrażenia zaniedbanych ani zniszczonych. Ta cecha nadaje im niezmiennie przyjazny i przytulny charakter. Dzieje się tak również za sprawą wykorzystania „ciepłych” materiałów, jak na przykład drewno, wiklina, rattan lub różnego rodzaju tkaniny i materiały oraz jasnej palety barw. Częstym połączeniem są na przykład barwy ziemi w towarzystwie bieli.

Istotną rolę w całościowym wrażeniu, jakie wywołuje ten design, odgrywa oczywiście materiał, z którego zrobione są ściany, podłoga i wyposażenie. Najczęściej wybierane jest drewno, co widać po często obecnych w kuchniach rustykalnych meblach ozdabianych frezami, gzymsami i pilastrami. Wybór pada przede wszystkim na lite drewno lub frezowane płyty pilśniowe w kolorze naturalnym lub kości słoniowej. Ciekawym pomysłem jest stylizacja szafek, kredensów i stołów na stare i podniszczone poprzez nierównomierne barwienie lub przecieranie. Do rustykalnej kuchni najlepiej pasuje sprzęt AGD wzorowany na dawnych urządzeniach, jak na przykład okap wykończony drewnem lub mosiądzem. Nowoczesne sprzęty wtopią się w wystrój jeśli będą zabudowane.

Zobacz także: Aranżacje aneksów kuchennych: GALERIA

Klimat za pomocą drobiazgów

Zgodnie z powiedzeniem „diabeł tkwi w szczegółach” niezwykle istotnym elementem aranżacji są dodatki i drobne elementy, które tylko z pozoru mogą wydawać się mało istotne, a w rzeczywistości stanowią ważny element całości. Uroku dodadzą elementy wykonane z mosiądzu, porcelana, obrazki, barwne zasłonki i suszone kwiaty. Warto zadbać też o wygląd podłogi. Alternatywą dla gołej posadzki mogą być maty podłogowe, które są nie tylko dodatkiem ocieplającym klimat kuchni, lecz także praktycznym elementem wyposażenia. Przykładem takiego rozwiązania są designerskie maty podłogowe, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów doskonale uzupełniają wystrój kuchni. Do wystroju w klimacie prowansalskim lub rustykalnym najodpowiedniejsze będą wzory z ciepłych tonacji barw, przedstawiające motywy zwierzęce i roślinne. Przy zakupie tego typu dodatków warto się upewnić, że są nie tylko dobrej jakości, lecz także, że są bezpieczne dla alergików oraz antypoślizgowe. Ważna jest gwarancja producenta i łatwość czyszczenia kuchennych mat, które powinny z powodzeniem nadawać się do prania w zwykłej pralce. Innym akcentem urozmaicającym aranżację będą garnki, pojemniki i weki z przetworami oraz pojemniki na przyprawy, cukier i ciasteczka, stojące na blacie lub na półkach. Efekt ciepłej, kobiecej atmosfery nada półka lub parapet zapełniony książkami kucharskimi bądź urocze magnesy na lodówkę. Stylowym dodatkiem okażą się małe ręczniki kuchenne lub ozdobne ścierki z kwiecistymi wzorami.

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni z pewnością pokochają kuchnię urządzoną w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Niezależnie od tego, na jaki motyw ostatecznie się zdecydują, indywidualny charakter tego wnętrza wykreują odpowiednio dobrane dodatki, które powinny towarzyszyć ciepłej kuchni od sufitu po samą podłogę.

Zobacz także: Kuchnia w kolorze pomarańczy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA