REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

7 trendów w projektowaniu wnętrz biurowych

Wnętrza komercyjne. Fot. Questia
Wnętrza komercyjne. Fot. Questia
Questia

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa powinna być funkcjonalna i efektywnie zaaranżowana. Zobacz, jakie są najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni biurowej.

REKLAMA

Biuro Adgar w Polsce. Fot. Adgar

Sposób urządzenia miejsca pracy w dużej mierze decyduje o poziomie energiii kreatywności oraz komunikacji w zespole. Równie ważne jest dopasowanie wystroju do charakteru najemcy – inaczej projektuje się siedzibę dewelopera, urzędu państwowego, agencji reklamowej czy firmy z branży IT. Mimo specyfiki różnych branż, w aranżacji biur daje się zauważyć wiodące obecnie kierunki, takie jak skandynawski minimalizm czy ekologia. Istotną cechą współczesnych budynków biurowych jest elastyczność w dostosowaniu powierzchni do potrzeb osiągana m.in. dzięki podniesionym podłogom, lekkim ściankom działowym czy mobilnym meblom.

Zobacz także: Drewno we wnętrzach użyteczności publicznej

Minimalizm

Minimalizm jako oznaka profesjonalizmu i dobrego smaku to trend obecny w projektowaniu powierzchni biurowych od dawna. Obecnie zyskuje na popularności tzw. styl skandynawski, czyli klasyczne bryły, prostota i elegancja, połączone z ciekawym wzornictwem i kolorowymi dodatkami. Zmieniają się obicia krzeseł biurowych, pojawiają się na nich wzory znane z modowych wybiegów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biuro Adgar w Polsce. Fot. Adgar

Strefy typu „lounge”

Strefy typu „lounge” to kolejny krok w ewolucji powierzchni biurowej. Nadal popularne są pomieszczenia typu „open-space”, w których na otwartej przestrzeni pracuje nawet kilkanaście osób. Jednakże coraz więcej firm uzupełnia je o strefy typu „lounge”, gdzie pracownicy mogą się spotykać, dyskutować, współpracować w mniejszych grupach. Sprzyjają temu mobilne technologie, które znoszą ograniczenia związane z kablami od telefonów czy komputerów – pracownicy korzystają dziś z laptopów, smartfonów i bezprzewodowego internetu Wi-Fi. Budowaniu mniej formalnej atmosfery sprzyjają miękkie, przytulne meble – sofy, pufy, niskie stoliki. Według psychologów biznesu takie rozwiązanie stymuluje pojawianie się innowacyjnych pomysłów i wzmacnia komunikację w zespole.

Zobacz także:  Biuro dla wielu osób

Meble

Meblezgodnie z najnowszymi trendami, meble biurowe są kolorowe, wesołe, ciekawe, zaskakujące i coraz bardziej przypominają te ustawiane w prywatnych mieszkaniach lub klubach. Taki wystrój sprawia, że pracownicy czują się w biurze jak u siebie w domu. Ponadto modne elementy o zdecydowanym stylu i odrobinie ekstrawagancji pasują do firm, których wyróżnikiem jest kreatywność, czyli na przykład działających w branży nowych technologii, IT, agencji reklamowych.

Kolorystyka

Kolorystyka – nadal dominują stonowane kolory ścian, ale najemcy powierzchni biurowej są coraz bardziej otwarci na niestandardowe rozwiązania. W budynkach z cegły ciekawym pomysłem jest pozostawienie jednej ściany surowej, nieotynkowanej. Ściany z bielonej cegły stosuje się także w nowoczesnych biurowcach. Innym oryginalnym rozwiązaniem jest dekorowanie ścian graffiti, na przykład  motywami nawiązującymi do sztuki ludowej lub fototapetami, które mają związek z działalnością firmy. Panoramiczne zdjęcia potęgują wrażenie przestronności lub optycznie powiększają mniejsze pomieszczenia.

Biuro Adgar w Polsce. Fot. Adgar

Mniejsze sale konferencyjne

Mniejsze sale konferencyjne – w związku z tym, że większość współczesnych biur jest zaaranżowana w formie dużych otwartych przestrzeni, coraz bardziej popularne stają się mniejsze sale, które służą za pokoje spotkań lub prac w mniejszych zespołach. Kolejny trend to konstruowanie tzw. budek telefonicznych, czyli odosobnionych miejsc, w których można spokojnie i efektywnie prowadzić rozmowy przez telefon. Wykorzystuje się przy tym dźwiękochłonne ściany i sufity, które wyciszają i eliminują echo.

Zobacz także:  Ergonomia w biurze

Pomieszczenia socjalne jako pole do integracji

Pomieszczenia socjalne jako pole do integracji.  We współczesnych biurach wzrasta rola pomieszczeń socjalnych, w których pracownicy mogą odpocząć i zjeść posiłek.

Tam, gdzie pozwala na to miejsce, w kuchni coraz częściej ustawia się duże, owalne stoły, przy których można spożywać posiłki w licznej grupie. Takie ustawienie sprzyja integracji pracowników, pozwala im lepiej się poznać, co ma przełożenie na pracę zespołową.

Biuro Adgar w Polsce. Fot. Adgar

Ekologia

W aranżacji biur wyraźnie zaznacza się zwrot w kierunku ekologii. Wyrazem tej tendencji jest wykorzystywanie naturalnych materiałów najwyższej jakości, takich jak drewno, szkło, kamień. Ważnym elementem biur przyjaznych dla środowiska są inteligentne systemy sterowania budynkiem, które pozwalają automatycznie dostosowywać mikroklimat (klimatyzację, ogrzewanie, nawilżanie powietrza), oświetlenie i akustykę do indywidualnych potrzeb użytkowników, nawet kilka razy dziennie. Tego typu rozwiązania są nie tylko ekologiczne, ale także energooszczędne.

Eyal Litwin/ dyrektor generalny Adgar w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA