| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Gabinet według feng shui

Gabinet według feng shui

Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, które mówią nam o tym, gdzie wydzielić na niego miejsce. W gabinecie potrzebny nam jest spokój umożliwiający skupienie uwagi na pracy. Co powinno się znaleźć w gabinecie feng shui? Jak zaaranżować przestrzeń?

Niech was nie zwiedzie tytuł. Nie sugeruję w nim, że gabinet to miejsce tylko dla mężczyzny. Jednak, kiedy sięgniemy do korzeni fen shui i cofniemy się sporo w czasie znajdziemy uzasadnienie tytułu. Otóż dawno temu podział ról między kobietą a mężczyzną był wyraźny. Kobieta decydowała w sprawach domu i dbała o jego klimat, a mężczyzna miał obowiązek godnie reprezentować dom w świecie zewnętrznym. Kobiety miały kiedyś swój pokój, który nazywano buduarem i był to pokój Pani domu. Również mężczyzna miał swój pokój i był to właśnie gabinet zwany pokojem Pana domu. Im lepsza atmosfera panowała w domu, tym chętniej mężczyzna do niego powracał ze świata zewnętrznego i nabierał sił do godnego reprezentowania rodziny w pracy, w urzędach i na spotkaniach biznesowych itp. Kobiety były zadowolone, gdyż ich mężowie zapewniali im godne życie. Czasy się zmieniły i coraz częściej mężczyźni i kobiety zamieniają się rolami. Gabinety i buduary zostały trochę zapomniane, a różnice między powinnościami Pana i Pani domu zatarły się. Tak, więc obecnie gabinet może być pokojem lub przynajmniej miejscem tego z partnerów, który jest bardziej aktywny poza domem, który po prostu utrzymuje dom.

Jaki powinien być gabinet?

Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, czyli powinien to być pokój umieszczony w cichej części domu lub przynajmniej powinien być spokojną częścią innego pomieszczenia (z wyłączeniem sypialni). W gabinecie człowiek zajmuje się pracą koncepcyjną. To może być zajmowanie się rachunkami, pisanie, czytanie, hobby, nauka, a nawet rozmyślanie. Te zajęcia wymagają spokoju i koncentracji. Każdy dorosły człowiek potrzebuje takiego miejsca. Nawet dzieci potrzebują takiego miejsca, ale ich gabinety są zazwyczaj w ich pokojach. Najważniejszy mebel w gabinecie to biurko, krzesło i regał na książki i na dokumenty oraz porządne światło, najlepiej punktowe.

Zobacz także: Feng shui salonu – zasady ogólne

Zacznijmy od ustawienia biurka

Podstawowa zasada fen shui mówi, że osoba siedząca przy biurku powinna mieć za plecami ścianę, przed sobą widok na drzwi wejściowe. W drugiej kolejności należy zadbać o to, żeby dostęp do krzesła był z obu stron biurka. Jeśli mamy urządzenia typu drukarka, skaner itp. powinny stać na osobnych szafkach po tej stronie biurka, po której jest nam wygodniej z nich korzystać. Na biurku powinno być tylko miejsce do pracy, miejsce na telefon, kalendarz, dokumenty, którymi się aktualnie zajmujemy, przycisk do dokumentów i ewentualnie zdjęcie kogoś, kto nas inspiruje lub czegoś, co nas inspiruje. Aranżacja biurka rządzi się swoimi zasadami zgodnymi z planem Ba Gua. Generalna zasada brzmi – na biurku musi być ład i porządek. Biurko nie jest magazynem papierów. Zawsze powinno być uporządkowane, mogą na nim leżeć bieżące dokumenty, ale nie powinno być na biurku sterty papierów, które czekają aż się nimi ktoś zajmie. Należy też pamiętać o tym, żeby komputer stojący na biurku był ustawiony w odpowiedniej odległości od naszego wzroku. Laptop jest lepszy niż stacjonarny komputer.

Krzesło lub fotel, na którym siedzimy powinny być wygodne i ergonomiczne. Plecy powinny być dobrze podparte wysokim oparciem. Dobrze, jeśli mają podłokietniki.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »