Kategorie

Gabinet według feng shui

Bożena Radzikowska
Dyplomowany konsultant feng shui
Gabinet Fot. Fotolia
Gabinet Fot. Fotolia
Fotolia
Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, które mówią nam o tym, gdzie wydzielić na niego miejsce. W gabinecie potrzebny nam jest spokój umożliwiający skupienie uwagi na pracy. Co powinno się znaleźć w gabinecie feng shui? Jak zaaranżować przestrzeń?

Niech was nie zwiedzie tytuł. Nie sugeruję w nim, że gabinet to miejsce tylko dla mężczyzny. Jednak, kiedy sięgniemy do korzeni fen shui i cofniemy się sporo w czasie znajdziemy uzasadnienie tytułu. Otóż dawno temu podział ról między kobietą a mężczyzną był wyraźny. Kobieta decydowała w sprawach domu i dbała o jego klimat, a mężczyzna miał obowiązek godnie reprezentować dom w świecie zewnętrznym. Kobiety miały kiedyś swój pokój, który nazywano buduarem i był to pokój Pani domu. Również mężczyzna miał swój pokój i był to właśnie gabinet zwany pokojem Pana domu. Im lepsza atmosfera panowała w domu, tym chętniej mężczyzna do niego powracał ze świata zewnętrznego i nabierał sił do godnego reprezentowania rodziny w pracy, w urzędach i na spotkaniach biznesowych itp. Kobiety były zadowolone, gdyż ich mężowie zapewniali im godne życie. Czasy się zmieniły i coraz częściej mężczyźni i kobiety zamieniają się rolami. Gabinety i buduary zostały trochę zapomniane, a różnice między powinnościami Pana i Pani domu zatarły się. Tak, więc obecnie gabinet może być pokojem lub przynajmniej miejscem tego z partnerów, który jest bardziej aktywny poza domem, który po prostu utrzymuje dom.

Jaki powinien być gabinet?

Gabinet według feng shui powinien mieć cechy jin, czyli powinien to być pokój umieszczony w cichej części domu lub przynajmniej powinien być spokojną częścią innego pomieszczenia (z wyłączeniem sypialni). W gabinecie człowiek zajmuje się pracą koncepcyjną. To może być zajmowanie się rachunkami, pisanie, czytanie, hobby, nauka, a nawet rozmyślanie. Te zajęcia wymagają spokoju i koncentracji. Każdy dorosły człowiek potrzebuje takiego miejsca. Nawet dzieci potrzebują takiego miejsca, ale ich gabinety są zazwyczaj w ich pokojach. Najważniejszy mebel w gabinecie to biurko, krzesło i regał na książki i na dokumenty oraz porządne światło, najlepiej punktowe.

Zobacz także: Feng shui salonu – zasady ogólne

Zacznijmy od ustawienia biurka

Podstawowa zasada fen shui mówi, że osoba siedząca przy biurku powinna mieć za plecami ścianę, przed sobą widok na drzwi wejściowe. W drugiej kolejności należy zadbać o to, żeby dostęp do krzesła był z obu stron biurka. Jeśli mamy urządzenia typu drukarka, skaner itp. powinny stać na osobnych szafkach po tej stronie biurka, po której jest nam wygodniej z nich korzystać. Na biurku powinno być tylko miejsce do pracy, miejsce na telefon, kalendarz, dokumenty, którymi się aktualnie zajmujemy, przycisk do dokumentów i ewentualnie zdjęcie kogoś, kto nas inspiruje lub czegoś, co nas inspiruje. Aranżacja biurka rządzi się swoimi zasadami zgodnymi z planem Ba Gua. Generalna zasada brzmi – na biurku musi być ład i porządek. Biurko nie jest magazynem papierów. Zawsze powinno być uporządkowane, mogą na nim leżeć bieżące dokumenty, ale nie powinno być na biurku sterty papierów, które czekają aż się nimi ktoś zajmie. Należy też pamiętać o tym, żeby komputer stojący na biurku był ustawiony w odpowiedniej odległości od naszego wzroku. Laptop jest lepszy niż stacjonarny komputer.

Krzesło lub fotel, na którym siedzimy powinny być wygodne i ergonomiczne. Plecy powinny być dobrze podparte wysokim oparciem. Dobrze, jeśli mają podłokietniki.

Zobacz także: Feng shui w przedpokoju


Reklama

Regał na dokumenty, książki i różne drobiazgi jest meblem gabinetowym. Zakup regału powinien być przemyślany. Powinien mieć odpowiednią głębokość tak, żeby zmieściły się w nim i segregatory, i małe książki. Część półek powinna być zamykana tak, żeby możliwe było schowanie w nich różnych przedmiotów.

Gabinet oprócz światła sufitowego powinien mieć też oświetlenie punktowe. Oczywiście najlepiej sprawdzi się lampka na biurku oświetlająca klawiaturę albo stojąca lampa. Światło nie powinno być ostre i rażące.

Ważne jest też to, co widzimy za oknem gabinetu. Widok za oknem powinien być przyjemny, ale nie powinien odciągać naszej uwagi od tego, co robimy. Na wszelki wypadek lepiej, żeby okno w gabinecie miało firankę, zasłonkę lub roletę. Unikajmy żaluzji i wertikali.

Reklama

Klimat gabinetu tworzą różne dodatki w postaci dywanu, roślin, obrazów, zdjęć czy portretów znanych przodków, dyplomów i różnych pamiątek związanych np. z pracą, z pasją czy z hobby. Sam gabinet, a także jego klimat pomaga budować autorytet jego właściciela.

Gabinet jest azylem, miejscem odpoczynku czy refleksji. Ma też znaczenie w procesie wychowywania dzieci. Jest trochę jak gabinet dyrektora w firmie czy w szkole. Gabinet buduje autorytet rodzica. Nie powinien być miejscem, w którym przebywają dzieci, a już na pewno nie jest pokojem do zabawy. Powinien być miejscem, do którego dziecko wchodzi z respektem. To miejsce na poważne rozmowy rodzica z nastolatkiem czy z dorosłym już dzieckiem. Rozmowy, które zapadają w pamięci dziecka na zawsze.

Zobacz także: Pokój dziecka według feng shui

Nie zawsze mamy tyle miejsca w mieszkaniu, żeby możliwe było wydzielenie osobnego pokoju na gabinet. Wtedy warto wydzielić np. w salonie chociażby fotel, który będzie pełnił funkcję miejsca Pana czy Pani domu i będzie namiastką gabinetu.

Oprócz tych opisanych wyżej zasad urządzania gabinetu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze nasze dobre kierunki geograficzne i tak ustawić biurko, żeby jego właściciel korzystał ze swojej dobrej energii. W gabinecie powinna to być energia realizacji celów lub energia planów, pomysłów. Nasze dobre i złe kierunki geograficzne wyznacza indywidualna liczba Kua. Jeśli ją znamy to zgodnie z nią powinniśmy ustawić biurko, a w drugiej kolejności zadbać o pozostałe zasady ustawiania biurka.

W gabinecie powinna robić porządek tylko ta osoba, która z niego najczęściej korzysta. Głównie chodzi tu o porządek na biurku. Osoba, która korzysta z gabinetu ma prawo mocno się zdenerwować, jeśli ktoś niezorientowany w artystycznym nieładzie biurkowym, nawet w najlepszej intencji coś poukłada lub co gorsze wyrzuci. Gabinet pełni bardzo ważną funkcję w życiu rodziny, jest miejscem do załatwiania różnych ważnych dla rodziny spraw i jak wspomniałam wcześniej wspiera autorytet rodziców. Szkoda, że w wielu mieszkaniach nie ma takiego pokoju ani nawet wydzielonego miejsca, które można nazwać miejscem Pana lub Pani domu. Jeśli jest taka możliwość warto postarać się zorganizować sobie takie miejsce.

Zobacz także: Jak zaaranżować łazienkę według zasad feng shui?

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych - podwyżka o 12,4% od 1 sierpnia 2021 r.

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

  Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

  Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.

  Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

  Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Ceny mieszkań wciąż rosną. Czy będzie jeszcze drożej?

  Ceny mieszkań. Niewystarczająca podaż lokali przy zawrotnym popycie, wciąż rosnąca inflacja i koszty budowy - jednym słowem było drogo, a będzie jeszcze drożej. Powodem kolejnych wzrostów może okazać się m.in. powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

  Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

  Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

  Prąd 3.0 i zmiana rozliczeń prosumentów a perspektywy dla fotowoltaiki w Polsce

  Fotowoltaika w Polsce. Ostatnie tygodnie na rynku fotowoltaiki były intensywne. Najpierw do opinii publicznej trafiła informacja o planowanych zmianach systemu rozliczeń dla prosumentów. Następnie przedstawione zostały szczegóły programu Mój Prąd 3.0. Nie zabrakło obaw o to, w jakich barwach maluje się przyszłość fotowoltaiki w Polsce. W jakim kierunku dalej będzie rozwijał się rynek oraz jakich zmian wymaga? Wyjaśniają eksperci Agnieszka Kozłowska-Korbicz oraz Krzysztof Bukała.

  Kiedy przedawniają się roszczenia o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy?

  Raty kredytu - przedawnienie. Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy – poinformowało 14 lipca 2021 r. biuro rzecznika. Rzecznik Finansowy zaobserwował istotną rozbieżność w orzecznictwie w tym zakresie.

  Ulgi w podatku dla "zielonych" budynków

  Zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków. Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu Polaków co do przyszłości polskiej gospodarki - ocenił Leszek Skiba prezes Pekao SA. Dodał, że dla utrzymania stabilności gospodarczej ważne jest zachowanie złotego i niewstępowanie do strefy euro.

  Szybki wzrost cen domów jednorodzinnych

  Domy jednorodzinne. Szybki wzrost cen mieszkań podbija ceny za domy jednorodzinne. Podbija je nie tylko popyt i inflacja, ale też nasze coraz wyższe oczekiwania dotyczące zastosowanych rozwiązań, takich jak panele czy pompy wodne.

  Powierzchnie biurowe - jakie trendy obowiązują?

  Powierzchnia biurowa. Z powodu pandemii pracodawcy będą musieli zaoferować pracownikom rozwiązania zachęcające ich do przychodzenia do biur - uważają eksperci CBRE. Ich zdaniem biuro powinno m.in. oferować komfortową przestrzeń do pracy, zapewniać miejsce do relaksu i obniżać poziom stresu.

  Home staging przy sprzedaży nieruchomości. Czy to się opłaca?

  Home staging to wizualne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży bądź do wynajmu. Jego celem jest atrakcyjne zaaranżowanie wnętrza, podkreślenie jego unikalnego charakteru aby wzbudzić zainteresowanie jak największej liczby poszukujących dany rodzaj nieruchomości. W wyniku działań home stagingu powinno się uzyskać szybszą sprzedaż lub wynajem nieruchomości za możliwie najwyższą cenę. Dzieje się tak dlatego, że ludzie “kupują oczami” i niestety wiele osób nie potrafi sobie pewnych rzeczy wyobrazić. Muszą je zobaczyć. Dlatego stosowanie technik home stagingu pozwoli zmienić wygląd nieruchomości z "do mieszkania" na "do sprzedania". Nieruchomość przygotowana do sprzedaży lub wynajmu staje się miejsca przyjaznego dla aktualnych lub wcześniejszych mieszkańców produktem atrakcyjnym dla nabywców.

  Kredyty mieszkaniowe (lipiec 2021 r.) - zdolność kredytowa, oprocentowanie

  Kredyty mieszkaniowe. Lipiec 2021 r. przyniósł nowe regulacje rynku kredytów mieszkaniowych (hipotecznych). W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją.