REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wybrać mikser?

Redakcja Dom
Mikser Fot. Fotolia
Mikser Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mikser jest jednym z podstawowych sprzętów w naszej kuchni, w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie gotowania i pieczenia bez niego. Zanim udamy się do sklepu warto się zastanowić do czego konkretnie chcemy używać miksera. Przeczytaj na co zwrócić uwagę.

Rozdrabniacze

Jeśli mamy mało miejsca w kuchni i chcemy wykonywać mikserem nieskomplikowane potrawy, które wymagają tylko mieszania to w zupełności wystarczy nam rozdrabniacz - dzielą się one według sposobu pracy. Za pomocą stopki miksującej (blender) przygotujemy ciasta, ubijemy białko jajka kurzego, śmietanę do ciasta i kremy. Dostępne są modele przewodowe i bezprzewodowe z akumulatorem umożliwiającym pracę przez około 20 minut bez ładowania.

REKLAMA

Stopka miksująca daje możliwość miksowania w długim, wąskim naczyniu, które można kupić w komplecie ze stopką. Jej zaletą jest to, że można miksować nią gorące warzywa, mające temperaturę do 80ºC. Istnieje też możliwość kupienia stopki z dodatkowymi akcesoriami, np. do ubijania piany, siekania, kruszenia lodu i rozdrabniania orzechów. Jednak używanie stopki ma też minusy, pracuje tylko, gdy trzymamy wciśnięty przycisk, co przy dłuższym używaniu może być nieco męczące.

Zobacz także: Kuchenka gazowa z gazowym piekarnikiem – jaką wybrać?

Osoby, które lubią przygotowywać domowe koktajle powinny wybrać rozdrabniacz stojący (kielichowy) wyposażony w kielich, który zapobiega rozchlapywaniu jedzenia na zewnątrz. W tym przypadku ważna jest pojemność kielicha, optymalną pracę zapewni nam pojemnik 0,6 litra. Zamiast kielicha możemy wybrać końcówkę do miksowania, umożliwia ona zmiksowanie jednorazowo większej ilości jedzenia niż w kielichu. Znajdziemy też modele, które mają nakładkę do przecierania warzyw i owoców, szczególnie przydaje się do przyrządzania jedzenia dla małych dzieci.

Miksery

Mikser występują w dwóch podstawowych rodzajach, jako mikser stacjonarny z misą i z końcówkami mocowanymi na stałe lub jako robot ręczny w postaci korpusu, do którego dołączamy wymienne końcówki. Osoby, które cenią swój czas mogą kupić mikser z obrotową misą, dodajemy wszystkie składniki, a mikser sam wyrabia za nas ciasto. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe, ale zawsze mamy wolne ręce i możemy na chwilę odejść od miksera, np. po pozostałe składniki, bez konieczności wyłączania go – z pewnością ułatwia to pracę. Misy mają 2–3 litry pojemności, wykonywane są z różnych materiałów, z tworzywa sztucznego lub ze stali, przy czym te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe. Również końcówki znajdujące się w zestawie z mikserem mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub ze stali i podobnie jak w przypadku misy, stalowe będą nam służyły dłużej. Można je też myć w zmywarce, czego nie można robić w przypadku elementów plastikowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Urządzenia AGD dla jednej osoby


Moc silnika

REKLAMA

Jednym z najważniejszych parametrów miksera i rozdrabniacza jest moc silnika. Jeśli praca ma być wykonywana długo, a miksowane produkty są gęste lub twarde, potrzebujemy silnika o dużej mocy. Miksery mają moce od 250 W do 450 W, natomiast rozdrabniacze mają większą moc, od 300 W do 600 W, co oznacza, że są wydajniejsze. Miksery mające moc silnika poniżej 400 W wymieszają jedynie ciasto i zmiksują tylko miękkie produkty.

Wszystkie modele mikserów mają regulację obrotów, niektóre z nich mają dodatkową funkcję turbo, wciśnięcie przycisku umożliwia uzyskanie najwyższych obrotów bez konieczności czekania i przełączania obrotów od najniższych do najwyższych. Stopki nie posiadają regulacji obrotów i choć mają większą moc silnika, mogą okazać się mniej praktyczne, ponieważ np. wiele ciast wymaga rozpoczęcia pracy na niskich obrotach i zwiększania ich w trakcie dodawania kolejnych składników.

Zobacz także: Jak dobrać okap kuchenny?

Dodatkowe funkcje

REKLAMA

Mikser i rozdrabniacz mogą posiadać też różne udogodnienia, warto na nie zwrócić uwagę w czasie wyboru. Niektóre miksery posiadają miejsce, w którym można schować wszystkie akcesoria (większość posiada także miejsce, w którym można schować zwinięty kabel), dzięki temu nie trzeba ich szukać w razie potrzeby. Przydatna jest też rączka antypoślizgowa, często w czasie pracy mamy mokre lub tłuste ręce, a specjalna guma zapobiegnie wyślizgnięciu się jej z ręki. Miski dołączane do mikserów mogą mieć gumowe nóżki uniemożliwiające jej przesuwanie się w czasie pracy, nie wszystkie je mają, dlatego dobrze jest uwzględnić ten niewielki dodatek w czasie poszukiwań.

Możemy również zwiększyć swoje bezpieczeństwo w czasie pracy z mikserem i kupić taki, który posiada zabezpieczenie przed niekontrolowanym zwolnieniem końcówek, gdy są one używane. Równie przydatne jest także zabezpieczenie przed przegrzaniem się silnika – gdy praca będzie trwała zbyt długo wyłączy się on automatycznie.

Wbrew pozorom miksery i rozdrabniacze mogą posiadać wiele funkcji i ułatwiać nam codzienną pracę w kuchni, dlatego należy dokładnie zapoznać się z możliwościami danego modelu i wybrać ten, który będzie uwzględniał nasze potrzeby.

Zobacz także: AGD w stylu retro: GALERIA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA