| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Historia decoupage’u

Historia decoupage’u

Historia decoupage’u rozpoczęła się w XII wieku w Chinach – to jedna z prawdopodobnych wersji. Według niektórych historia decoupage’u została zapoczątkowana we Wschodniej Syberii, stosowana była jako element zdobniczy grobów koczowników. Jednak do Europy decoupage dotarł w XVII wieku z Dalekiego Wschodu.

Historia decoupage’u znanego nam dzisiaj stworzona została przez chińskich wieśniaków, którzy już w XII wieku wycinankami zdobili okna, meble i pudełka. W tym czasie popularnością cieszyły się głównie meble. Modę na decoupage wykorzystali weneccy kupcy, zlecali oni produkcję w Europie. Rozpoczęto niemal masową produkcje, zaangażowali się w nią artyści. Odtwarzali oni prace znanych twórców, które następnie naklejano na przedmiotach użytkowych. Z tego właśnie powodu decoupage w takiej odmianie nazywany był sztuką dla ubogich. Bogatsi zaś zatrudniali ludzi, którzy zdobili techniką decoupage’u meble w ich posiadłości.

Zobacz także: Decoupage - sposób na zniszczone meble

Rozkwit decoupage’u datuje się na XVIII i XIX wiek. O rosnącej popularności tej techniki świadczy też to, że decoupage pojawił się również na salonach króla Francji, Ludwika XV. Damy przebywające na dworze króla wycinały obrazki i zdobiły nimi drobne przedmioty użytkowe.

Decoupage zapisał się również w historii Anglii. Tam technika ta była popularna wśród dziewcząt z rodów szlacheckich i znana była w wersji japońskich. W XVIII wieku wydano nawet kilka książek o decoupage’u – zawierały one zarówno ilustracje, jak i wskazówki dotyczące wykonania i sposobu kompozycji. W kolejnym wieku decoupage angielski zwrócił się w stronę sielankowego sentymentalizmu i odwzorowywał kwiaty. Wtedy też niańki wypełniały czas dzieciom zabawami w decoupage.

Zobacz także: Rękodzieło: GALERIA

Warto wiedzieć, że nazwa „decoupage” pochodzi dopiero z XX wieku i zaczerpnięta została z języka francuskiego, od słowa „decouper”, które oznacza ni mniej, ni więcej tylko „wycinać”.

Wycinanki przyklejane są na pomalowaną powierzchnię (zdarza się, że nawet na pozłoconą powierzchnię), a następnie pokrywana jest kilkudziesięcioma warstwami lakieru (tradycyjnie powinno to być 30–40 warstw lakieru) i polerowana aż do uzyskania połysku. Obecnie najczęściej korzystamy z gotowych wzorów bądź wycinamy je z ozdobnych serwetek – stąd też inna nazwa: technika serwetkowa. Współcześnie zdobione są przedmioty z różnych materiałów, również szklane i metalowe.

Zobacz także: Decoupage w łazience

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Techniką decoupage'u współcześnie zdobione są przedmioty z różnych materiałów, również szklane i metalowe.
Techniką decoupage'u współcześnie zdobione są przedmioty z różnych materiałów, również szklane i metalowe.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »