reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Andrzejki – wystrój i wróżby

Andrzejki – wystrój i wróżby

Andrzejki to wieczór wróżb, ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczęciem adwentu, który przypada na noc z 29 na 30 listopada. Wróżby możemy przygotować we własnym domu i bawić się w gronie najbliższych. Jakie andrzejkowe wróżby możemy zorganizować? Jakie dekoracje wprowadzą nas w andrzejkowy nastrój?

Andrzejkowy nastrój

Księżyc i gwiazdy – tę dekorację możemy stworzyć sami. Wystarczy wyciąć z twardego kartonu kształt księżyca i kilka gwiazd. Na księżyc możemy nakleić folię aluminiową, a na gwiazdy złotą folię lub złoty papier kolorowy. W dekoracjach robimy niewielkie otwory, przewlekamy przez nie żyłkę i wieszamy w wybranym miejscu pod sufitem.

Magiczne lampki

Szklanki wykonane z grubego szkła, malujemy złotą farbą do szkła. Możemy udekorować je gwiazdami, księżycami, falami, spiralami – czym tylko pragniemy. Małe, niskie świeczki lub podgrzewacze wkładamy do pomalowanych szklanek i układamy je w dowolnym miejscu we wnętrzu. Możemy ustawić je na podłodze przy wejściu, aby wprowadzały w magiczny nastrój wchodzących gości.

Na magiczne lampki, przy drzwiach, należy szczególnie uważać, podczas wróżby z rzucanymi butami.

Zobacz także: Aranżacja wnętrza na andrzejki

Andrzejki - coś więcej o wystroju

Andrzejkowy stół możemy pokryć czerwonym, fioletowym lub czarnym obrusem, który pogłębi tajemniczość we wnętrzu. To samo dotyczy świeczników, wazonów i poszewek na poduszki. Poszewki mogą być w drobne wzorki w ciemnych odcieniach, pozostałe przedmioty dobrze jak są w ciemnych lub fioletowych kolorach.

Wszystko, co pastelowe, krzykliwe, radosne i kolorowe, na ten jeden dzień chowamy do szafy. Niech nasze mieszkanie lśni od blasku świec, od progu wprowadza w nastrój tajemnic, przepowiedni, wróżb i mistycyzmu.

Buty maszerują za próg

W zabawie biorą udział wszystkie niezamężne dziewczyny. Ściągają buty z lewej (ponoć ta strona, według wierzeń, ma właściwości magiczne) nogi i ustawiają je w rzędzie, jeden za drugim, w najdalszym końcu domu. Przód buta musi być skierowany ku wyjściu z domu. Ostatni but przestawiamy na początek całego rzędu i powtarzamy tę czynność, aż pierwsze obuwie minie drzwi wejściowe. Dziewczyna, której but jako pierwszy przekroczył próg, najwcześniej wyjdzie za mąć lub się zakocha.

Rzucanie butem za siebie

Inną metodą wróżenia z butów jest zdjęcie jednego buta – również lewego, odwrócenie się tyłem do drzwi i rzucanie obuwiem za siebie. Oczywiście najlepszy rezultat można osiągnąć poprzez rzucenie butem przez lewe ramię. Właścicielka buta, który upadnie noskiem w stronę wyjścia, pierwsza wyjdzie za mąż. Obuwie skierowane piętą w stronę drzwi oznacza, że jego właścicielka pozostanie niezamężna.

Lanie wosku

Najbardziej znana metoda wróżenia w andrzejkowe wieczory. Wystarczy rozpuścić w garnuszku trochę wosku ze starych świeczek i do misy z zimną wodą przelewać rozgrzany wosk przez dziurkę od klucza. Klucz jest symbolem otwarcia wszelkich tajemnic. Zastygły wosk wyjmuje się z wody i odczytuje znaczenie powstałego kształtu, poprzez obraz jego cienia rzucanego na ścianę. Sposób interpretacji jest dowolny, co pierwsze przyjdzie nam na myśl, po spojrzeniu na powstały kształt. I tak, na przykład, powstałe serce może oznaczać zbliżającą się miłość, słoń – podróż, kwiat – niespodzianka, pierścionek – zaręczyny.

Obieranie jabłka

Do wróżenia, każdej uczestniczce, jest potrzebne jedno jabłko i nóż do obierania. Wszystkie dziewczyny mają za zadanie obrać owoc ze skórki. Obierek, który będzie najdłuższy oznacza, że ta dziewczyna będzie najdłużej spotykać się ze swoim chłopakiem. Kolejnym etapem tej zabawy jest rzucanie obierkiem przez lewe ramię i obserwowanie, w jaką literę ułoży się rzucona skórka. Litera oznacza pierwsze imię nowego chłopaka.

Zobacz także: Andrzejkowe dekoracje: świeczniki

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Niech nasze mieszkanie lśni od blasku świec, od progu wprowadza w nastrój tajemnic, przepowiedni, wróżb i mistycyzmu. Fot. Fotolia
Niech nasze mieszkanie lśni od blasku świec, od progu wprowadza w nastrój tajemnic, przepowiedni, wróżb i mistycyzmu. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama