REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie kryteria rządzą współczesną architekturą wnętrz?

Kinga Śliwa
Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Mobilność, wszechstronność, elastyczność i pełna dyspozycyjność to cechy wymagane dzisiaj nie tylko w postawach ludzi, ale również współczesne kryteria, które rządzą architekturą wnętrz. Obecnie wymogi stawiane przestrzeni użytkowej kształtują kierunek, w którym zmierza współczesna architektura wnętrz.

Coraz szybsze tempo życia odzwierciedla również potrzebę łatwego przekształcania przestrzeni – lekkie meble, wyposażone w mechanizmy umożliwiające zmianę połażenia, gabarytów i funkcji. Współczesna architektura wnętrz otwiera przed nami nieograniczone możliwości.

REKLAMA

Uproszczone formy, wizualnie lekkie, ażurowe, "wypełnione światłem", nie zabudowują wnętrza, pozostawiając poczucie przestronności, tworząc wielopłaszczyznowe kompozycje.

Meble modułowe

We współczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się meble modułowe, zastępujące tradycyjne meblościanki. Niewielkie, lekkie elementy, nie przytłaczają wnętrz, mogą zgodnie z potrzebami, tworzyć dowolne układy. Modułową strukturę posiadają zarówno stoły, jak i kanapy, z także regały, w których elementy boczne łączy się półkami, szufladami, drzwiczkami drewnianymi, szklanymi lub aluminiowymi. Można w ten sposób utworzyć indywidualną kompozycję. 

Zobacz także: Czy wiesz jakie są nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz?

Nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz, łączą wysoką jakość z funkcjonalnością, przemyślaną, logiczną konstrukcją i pięknem formy. Formalne i technologiczne ograniczenia nie stanowią barier dla projektantów oraz wykonawców, jednak ich inwencja i nowatorskie podejście do zagadnienia często wystawiane są na próby. Wymagania odbiorców i upodobania dokonują selekcji najlepszych rozwiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Retro

REKLAMA

W poszukiwaniu tożsamości stylowej twórcy wzornictwa, odwołują się często do doświadczeń z przeszłości, np. syntezy form organicznych i geometrycznych – charakterystycznych dla lat 50 oraz trendów mody lat 70. minionego wieku. Spoglądając na projekt znanego architekta, Normana Fostera, możemy przekonać się, jak klasyka idzie w parze z nowoczesnością.

Twórca zaprojektował zestaw mebli, nadając mu tytuł Foster 500, w którym odwołując się do tradycji dojrzałego modernizmu, uzyskał zupełnie nowy przedmiot. Elementy zestawu, oglądane z różnych stron, wydają się przewidywalne, racjonalne – robią wrażenie komfortowych. Rzeczywiście wygoda użytkowania, to jedno z najważniejszych kryteriów oceny form użytkowych nowej generacji.

Norman Foster osiągnął cel poprzez zestawienie poduszek oparcia i siedzenia pod odpowiednim kątem w stosunku do pionowych i poziomych linii, co w rezultacie pozwoliło uzyskać elegancką i wyrafinowaną bryłę mebla, doskonale wpisującą się w scenerię przestrzeni nowoczesnych wnętrz. Zastosowanie mechanizmów umożliwiających, składanie i precyzyjną regulację kształtu mebla – przede wszystkim głębokości siedzenia i kąta oparcia, pozwala dostosować formę do indywidualnych, fizjologicznych wymagań użytkownika.

Technologie produkcji i obróbki materiałów

REKLAMA

Swoje odbicie w estetyce wnętrz znajdują również najnowsze technologie produkcji i obróbki materiałów. We wnętrzach pojawiają się zarówno naturalne materiały, jak i ich udoskonalone, przetworzone odpowiedniki. Dzięki tym technologiom nawet najdelikatniejsze substancje stają się odporne na uszkodzenia, a ich elastyczność pozwala dowolnie kształtować formy użytkowe, tak że projektant staje się rzeźbiarzem kreowanej przez siebie przestrzeni.

Obraz plastyczny wnętrza tworzą odpowiednie zestawienia faktur i materiałów. Coraz większą popularność uzyskuje aluminium, zarówno jako samodzielny materiał, jak i dodatek do najróżniejszych gatunków drewna, a także w połączeniu ze szkłem i tworzywami sztucznymi. Szary, metaliczny kolor aluminium, zdecydowanie kontrastuje z barwą egzotycznego drewna, jak i z tradycyjnymi ciepłymi odcieniami wiśni, gruszy czy dębu. W zestawieniach ze szkłem, najczęściej matowanym, półprzeźroczystym, daje poczucie chłodu, a formy użytkowe uzyskują elegancję i optyczną lekkość.

Technologia gięcia drewna

Dużą popularnością wśród współczesnych projektantów mebli cieszy się rewolucyjna technologia gięcia drewna. Po raz pierwszy zastosował ją, już w XIX w. Michael Thonet - w eleganckich, optycznie lekkich, wręcz filigranowych meblach, którymi zachwycił się najpierw Wiedeń, a potem cały świat. Dziś, sprawdzona metoda, powraca w nowoczesnych meblach z giętej sklejki, pozwala połączyć wyjątkową trwałość, naturalne piękno drewna w każdej, nawet najbardziej awangardowej formie.

Zobacz także: Dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie schodów

Kolorystyka

Nowoczesność często kojarzy się z chłodem i surowością formy, co kłóci się z tradycyjnym pojmowaniem wnętrza mieszkania, jako ogniska domowego. Wrażenie chłodu pozwala zneutralizować odpowiednia kolorystyka, zastosowanie miękkich materiałów takich jak tkaniny i naturalne skóry. Wprowadzona jednocześnie tapeta o fakturowanej powierzchni, harmonizuje z delikatnością tkanin, rozprasza światło, nadaje wnętrzu przyjazny wyraz.

Oddziaływanie kolorów pozwala także podkreślić, subtelnie wydobyć nowoczesny wyraz wnętrza, stonowane i jednolite zestawienia barwne dają wrażenie porządku i czystości, przestrzeń wydaje się większa, bardziej przejrzysta. Z kolei kontrasty kolorystyczne oddziałują na emocje, elementy o intensywnej barwie mają ponadto znaczenie dekoracyjne.

Nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrza domu czy mieszkania, odbiegają od tradycyjnego podziału funkcjonalnego, na poszczególne pomieszczenia, przedpokój, kuchnię, jadalnię, salon. Przestrzenie wzajemnie się przenikają, sztywne podziały ustępują lekkim, ażurowym przesłonom, dając swobodny przepływ światła i powietrza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA