REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ulgi meldunkowej

REKLAMA

REKLAMA

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

Ulga meldunkowa

REKLAMA

Tzw. „Ulga meldunkowa” to zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych, z tytułu sprzedaży nieruchomości (oraz spółdzielczych praw do lokali).

Warunkiem skorzystania z ulgi jest zameldowanie sprzedającego w danym lokalu (budynku) przez okres 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Ulga dotyczy obojga małżonków.

Do skorzystania z ulgi, konieczne było przedstawienie zaświadczenia z urzędu gminy o zameldowaniu w danym miejscu.


Ulga meldunkowa pełna problemów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Impulsem do zmian obowiązującego prawa jest zła jakość legislacyjna przepisów, oraz zamiar zniesienia przez obecną ekipę rządową obowiązku meldunkowego, oraz meldunku jako takiego.

  • Problemy z terminem – konstrukcja ulgi meldunkowej teoretycznie pozwala na sprzedaż mieszkania w którym było się zameldowanym przez rok… ale np. 15 lat temu.
  • Ulga nie obejmuje gruntów
  • Nie do końca wiadomo co oznacza zwrot- że zasady zwolnienia obowiązują łącznie oboje małżonków:
    • Część US twierdzi, że oznacza to zwolnienie, jeśli oboje małżonków spełnia warunki
    • Inna (mniejsza), że wystarczy aby jeden z małżonków spełniał wymogi dla ulgi, a ona automatycznie rozciąga się na drugiego.

Generalnie można podejrzewać, że powyższe problemy wynikają z niechlujstwa legislacyjnego – wprowadzenie ulgi przeprowadzono na chybcika i bez większego zastanowienia.

Nowe- stare zasady.

Ministerstwo finansów planuje przywrócić (choć trochę zmodyfikowane) zasady zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości, które obowiązywały do 01.01.2007r.

Oznacza to, że aby zwolnić się od podatku, sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od daty jej nabycia – trzeba będzie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe tj,:

- zakup domu/lokalu

- zakup działki budowlanej

- budowę domu

-spłatę kredytu mieszkaniowego.

WAŻNE: Ustawa nie przewiduje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży. Oznacza to, że nadal opodatkowany jest dochód (zysk ze sprzedaży) – wysokość podatku będzie nadal wynosić 19%. Zwolnienie będzie dotyczyć również przeznaczenia dochodu ze sprzedaży przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego. W oparciu o nowe przepisy będzie można zakupić państwach UE, w Szwajacarii , oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Skutki

Skutki zniesienia ulgi meldunkowej odczują dopiero osoby, które nabędą nieruchomość po wejściu w życie nowelizacji (czyli najpewniej 01.01.2009r.).

WAŻNE: Zmiana nie dotyczy osób które nabyły (i nabędą) własność nieruchomości przed wejściem w życie ustawy.

Jak będzie wyglądało opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w przyszłym roku

  • Nieruchomości nabyte przed 01.01.2007r.
    • opodatkowane będą na „starych” zasadach : tj. podatek wynosi 10% od przychodu, zwolnienie następuje w związku z wykorzystaniem przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe na terenie Polski.
  • Nieruchomości nabyte w okresie 01.01.2007 – 31.12.2008r.
    • Będą nadal opodatkowane na obecnych zasadach – co oznacza, że osoby, które nabyły (nabędą) nieruchomość w tym okresie będą mogły skorzystać (tylko) z ulgi meldunkowej.
  • Nieruchomości nabyte od 01.01.2009 – będą opodatkowane na nowych zasadach.
Z czego to wynika:

W prawie podatkowym silnie zakorzeniona jest zasada ochrony praw nabytych. Oznacza to, że jeżeli ktoś nabył prawo do określonej ulgi – nowelizacja ustawy nie może mu jej odebrać.

Przykład:

Ulga odsetkowa – mimo usunięcia jej z ustawy, osoby które nabyły do niej prawo pod rządami starej ustawy mają nadal prawo do korzystania z niej.

Zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości – obecnie obowiązują 2 różne systemy- właściwe w zależności od daty nabycia nieruchomości.

Podsumowanie

Osoby, które obawiają się, że utracą prawo do ulgi meldunkowej- mogą spać spokojnie – niezależnie od okoliczności zachowają to uprawnienie. Jeśli ustawodawca zdecydowałby inaczej – podobne rozwiązanie będzie niekonstytucyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA