reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Podatek od nieruchomości do 15 marca 2018

Podatek od nieruchomości do 15 marca 2018

Do 15 marca 2018 r. przedsiębiorca, który korzysta z nieruchomości w działalności gospodarczej powinien zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości.

Przedmiot opodatkowania

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są grunty, budynki lub ich części oraz, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek ten stanowi dochód budżetów samorządów terytorialnych i jest najważniejszym własnym źródłem dochodów podatkowych budżetów gmin.

Podmiot opodatkowania

Podmiotami zobowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące::

  • właścicielem,
  • użytkownikiem wieczystym,
  • samoistnym posiadaczem,
  • w niektórych przypadkach – posiadacz zależny nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jeżeli przedmiot opodatkowania stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

Zobowiązanie solidarne oznacza, że niezależnie od liczby współwłaścicieli nieruchomości, organ podatkowy może domagać się zapłaty podatku w pełnej wysokości od jednego z nich, od niektórych, lub od wszystkich. W przypadku zapłaty podatku w kwocie wyższej, niż wynika to z udziału w nieruchomości, współwłaściciel może domagać się od pozostałych współwłaścicieli rozliczenia zapłaconej kwoty tak, aby każdy z nich zapłacił podatek w kwocie odpowiadającej wysokości udziału.

INFORAKADEMIA poleca: Jak legalnie przekazywać dane osobowe

Spółka cywilna a podatek od nieruchomości

Wątpliwości budziła kwestia,czy podatnikami podatku od nieruchomości są spółki cywilne czy wspólnicy tych spółek. Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów, spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości, gdyż nie może we własnym imieniu nabywać praw, w tym własności nieruchomości; nie może stać się posiadaczem samoistnym nieruchomości, użytkownikiem wieczystym gruntu ani posiadaczem mienia jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.

Zobacz: Podatki

Podatnikami podatku od nieruchomości należnego od nieruchomości lub obiektów budowlanych, wniesionych do spółek cywilnych, są wspólnicy takich spółek, na których solidarnie spoczywa obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości. Jeśli jednak wspólnik wnosi do spółki wkład w postaci używania nieruchomości, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży wówczas tylko na tym wspólniku. W takim przypadku nieruchomość nie wchodzi do majątku wspólnego wspólników.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama