reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena

Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena

Okazuje się, co wynika z przeprowadzonych badań, że decydując się na zakup mieszkania, kierujemy się przede wszystkim jego lokalizacją. A zatem najpierw szukamy mieszkania w dogodnym dla siebie położeniu, a dopiero później analizujemy ceny. Dlaczego lokalizacja jest dla nas ważniejsza niż koszt zakupu nieruchomości?

Kalkulujemy koszty

Z badania “Finansowy Barometr ING” wynika, że Polacy są jedynym spośród trzynastu przebadanych krajów, gdzie bardziej niż cena liczy się położenie przyszłej inwestycji. W Europie przymierzając się do zakupu mieszkania, pierwsze wyklucza się nieruchomości przewyższające możliwości finansowe kupującego, a dopiero później rozeznaje się w dostępnych cenowo strefach miasta.

W Polsce jest na odwrót. Bardziej cenimy sobie zalety dogodnej lokalizacji, bierzemy pod uwagę nie tylko sam koszt zakupu mieszkania, ale i późniejsze koszty ściśle związane z jego usytuowaniem. Dobry dojazd do pracy pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Podobnie jest z bliskością punktów usługowych, gastronomicznych czy ośrodków zdrowia. Rodziny z dziećmi doceniają szeroki wybór przedszkoli, szkół oraz centrów zabaw dla najmłodszych. Obecnie w cenie są także inwestycje w sąsiedztwie zieleni, blisko parków i terenów rekreacyjnych.

- Lokalizacja była, jest i będzie wyznacznikiem atrakcyjności nieruchomości. Polacy zdają sobie z tego sprawę i dlatego przywiązują do niej tak dużą wagę. Oczywiście pojęcie dobrego usytuowania może być pojęciem względnym. W każdym dużym mieście istnieją przecież osiedla, które nie są położone w ścisłym centrum, a jednak cieszą się niemałym powodzeniem. Kluczowe jest to, aby inwestycja była dobrze skomunikowana z najważniejszymi punktami miasta - mówi Ewa Foltańska-Dubiel, wiceprezes Grupy Deweloperskiej Geo.

Nie lubimy zmian

Innym powodem, dla którego tak bardzo cenimy lokalizację mieszkania, jest silne przywiązanie do miejsca. Według danych Eurostatu w przeciągu ostatnich 5 lat zaledwie co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju zdecydował się na przeprowadzkę. Bardziej niż inni doceniamy też posiadanie nieruchomości na własność. Badania Eurostatu pokazują, że aż 83,5% Polaków mieszka we własnym lokalu. Dla porównania prawie 50% Niemców oraz 40% Austriaków wynajmuje swoje lokum.

- Chęć posiadania własnego mieszkania wiąże się z potrzebą poczucia stabilizacji oraz bezpieczeństwa. Jest to pewien krok do rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Polacy rzadko decydują się na przeprowadzkę, dlatego tak wnikliwie analizują lokalizację, w której będą mieszkać, czasami nawet przez całe życie - zauważa Ewa Foltańska-Dubiel. - Powodem mogą być także wysokie ceny najmu, które często przewyższają miesięczną ratę kredytu - dodaje.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zdjęcia

Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena /Fot. Fotolia
Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama