REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Immisje - definicja, rodzaje i skuteczna ochrona

 Kancelaria Prawnicza Polz & Polz
Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.
Immisje - definicja, rodzaje i skuteczna ochrona /Fot. Fotolia
Immisje - definicja, rodzaje i skuteczna ochrona /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Immisje obejmują zagadnienie określane mianem „prawa sąsiedzkiego”. Normy te wyznaczają granice dopuszczalnych zachowań w korzystaniu z nieruchomości przez jej właściciela, co stanowi konkretyzację treści ujętego w art. 140 kc prawa własności. Jednym z nich jest przepis dotyczący immisji, znajdujący się w art. 144 Kodeksu Cywilnego.

Definicja

Najprostsza definicja immisji ujmuje je jako takie działanie właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim. Unormowanie zawarte w Kodeksie cywilnym formułuje je jako nakaz powstrzymywania się właściciela nieruchomości w wykonywaniu swojego prawa od takich działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

REKLAMA

REKLAMA

O zakłóceniu korzystania z nieruchomości sąsiedniej ponad przeciętną miarę można mówić dopiero wówczas, gdy obydwie te przesłanki są spełnione, tj. zakłócenie korzystania z nieruchomości sąsiednich jest większe od dopuszczalnego społeczno-gospodarczego przeznaczenia tej nieruchomości jak i dopuszczalnych stosunków miejscowych.

W jednym ze swoich wyroków Sąd Najwyższy wyjaśnił, że ocena „przeciętnej miary” w rozumieniu art. 144 kc musi być dokonana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie i zależy od takich czynników jak rodzaj immisji, ich częstotliwość, pora występowania, intensywność czy skutki dla zdrowia i życia.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Zgodnie z przesłanką społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości, sposób zagospodarowania danej nieruchomości powinien być zgodny z obiektywną oceną jego przeznaczenia. Istotne dla tej oceny będą różnego rodzaju akty o charakterze prawnoadministracyjnym, takie jak miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tym samym faktyczny sposób korzystania z nieruchomości przez właściciela nie jest decydujący, jeśli sposób ten nie odpowiada tak rozumianemu przeznaczeniu. Natomiast zakres przesłanki dotyczącej stosunków miejscowych określić można jako wspólne w danej okolicy przeświadczenie większości właścicieli nieruchomości co do zakresu dopuszczalnych naruszeń. W tym aspekcie determinujące są takie czynniki jak charakter środowiska miejscowego czy relacje międzyludzkie w danej okolicy.

Przez nieruchomość sąsiednią rozumieć należy nie tylko nieruchomość graniczącą bezpośrednio z nieruchomością stanowiącą źródło immisji (nieruchomością wyjściową), lecz każdą nieruchomość gruntową, budynkową czy lokalową, na którą immisje te oddziałują. Natomiast przepis art. 144 kc dotyczy, poza właścicielem, także posiadacza samoistnego, użytkownika wieczystego, osoby uprawnionej na mocy prawa rzeczowego ograniczonego,
a także najemcy i dzierżawcy.

Zobacz: Nieruchomości

Rodzaje immisji

W doktrynie oraz w orzecznictwie immisje dzielimy na:

1) immisje bezpośrednie – to bezpośrednie i zamierzone oddziaływanie na nieruchomość sąsiednią przy pomocy przewodów, jakiegoś urządzenia, np. rozpylacza środków chemicznych bądź też przy pomocy sił natury, np. przez dopuszczenie do przerastania gałęzi drzew w przestrzeń nieruchomości sąsiedniej bądź też przez przerzucanie na nieruchomość sąsiednią opadłych liści, śmieci itp. lub sztuczne kierowanie na nią wód opadowych czy ścieków. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, zakaz immisji bezpośrednich wynika wprost z art. 140 kc, w świetle którego właściciel ma prawo korzystać z nieruchomości z wyłączeniem innych osób, a zatem nie są one objęte hipotezą art. 144 kc dotyczącego immisji.

2) immisje pośrednie – polegające na takim działaniu na własnej nieruchomości, że skutki tego działania przenikają – w naturalny sposób – na nieruchomości sąsiednie, np. w postaci hałasu, dymu, ciepła, zapachu, wibracji czy wstrząsów. Uznane przez orzecznictwo Sądu Najwyższego za immisje pośrednie, są np.: odwodnienie lub podtopienie nieruchomości sąsiedniej, uniemożliwienie lub utrudnienie właścicielowi nieruchomości odbioru programu telewizyjnego na skutek wzniesienia budynków na nieruchomości sąsiedniej, dopuszczenie do takiego rozrostu drzew, że zmniejszają nasłonecznienie na nieruchomości sąsiedniej, emitowanie nadmiernego hałasu.

Zobacz też: Budowa i remont

Immisje pośrednie dzielimy na:

a) immisje materialne - przenikanie na nieruchomości sąsiednie cząstek materii albo sił w najróżniejszej postaci, takich jak fale elektromagnetyczne, pyły, zanieczyszczenia, substancje toksyczne, zapachy, hałasy, obniżenie lub zanik lustra wody, a także zasłonięcie nieruchomości sąsiedniej dopływu światła lub widoku.

b) immisje niematerialne - polegają na ujemnym oddziaływaniu na psychikę właściciela nieruchomości sąsiedniej przez wywoływanie negatywnych odczuć estetycznych, niemiłych skojarzeń, poczucia braku bezpieczeństwa i niezależności. Przykładem immisji niematerialnej jest oszpecenie krajobrazu widzianego z sąsiedniej nieruchomości. Kontrowersją związaną z immisjami niematerialnym jest niezgodność doktryny co do tego, czy jest to przykład immisji czy jednak naruszenia dóbr osobistych z art. 23 i 24 kc, jako że dotyczy dóbr niematerialnych i nie wynikają bezpośrednio z wykonywania uprawnień właścicielskich.

c) immisje pozytywne (ingerujące) - oddziałują na nieruchomości sąsiednie przez rozchodzenie się z nieruchomości wyjściowej cząstek materii (pyłów, oparów, gazów, innych substancji), energii, hałasu. Innymi słowy, zachowanie właściciela nieruchomości powoduje powstawanie pewnych niepożądanych czynników, które oddziaływają na nieruchomości sąsiednie.

d) immisje negatywne (blokujące) – związane są z zachowaniem właściciela nieruchomości, które wstrzymuje lub umniejsza oddziaływanie pewnych pożądanych czynników na nieruchomości sąsiednie, które to czynniki w innym przypadku oddziaływałyby. Mogą polegać np. na nieusunięciu rozrastających się gałęzi drzew, co przeszkadza przenikaniu promieni słonecznych albo na wybudowaniu budynku na nieruchomości wyjściowej, stanowiącego przeszkodę w przenikaniu fal radiowych lub obrazu telewizyjnego, nieusuwanie szkodliwych chwastów rosnących na nieruchomości i umożliwienie rozsiewania przez wiatr ich nasion, itp.

Zobacz: Finanse

Ochrona prawna przeciwko immisjom

Osoba poszkodowana działaniem immisji powinna dochodzić swoich praw w drodze postępowania sądowego. Zdarza się również, że do ustalenia istnienia, rodzaju oraz natężenia występujących immisji potrzebna będzie opinia biegłego. Poszkodowanemu przysługuje roszczenie o zaniechanie immisji lub o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, jednakże przywrócenie stanu zgodnego z prawem nie zawsze jest jednoznaczne z powrotem do stanu, tak jakby immisje w ogóle nie wystąpiły, może bowiem oznaczać jedynie ograniczenie szkodliwości immisji do poziomu zakłóceń, które nie będą przekraczały już przeciętnej miary. Nie zmienia to faktu, że jeżeli immisje wywołały szkodę, to każdy z poszkodowanych właścicieli sąsiednich nieruchomości może dochodzić jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Zobacz serwis: Prawo

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA