| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co z mieszkaniem, jeśli deweloper upadł?

Co z mieszkaniem, jeśli deweloper upadł?

Chcieliśmy kupić z mężem mieszkanie. Zawarliśmy z deweloperem umowę i wpłaciliśmy całość kwoty. Teraz dowiadujemy się, że w związku z kryzysem finansowym deweloper ogłosił upadłość.  Powiedziano nam, że ponieważ nie mamy umowy w formie aktu notarialnego to mieszkanie i pieniądze przepadły. Czy to prawda? Czy faktycznie nic nie można w tej sprawie zrobić?

Z opisanego przykładu wynika, że konsumenci zawarli tzw. umowę deweloperską. Jest to umowa zobowiązująca, na mocy której właściciel gruntu ma wybudować dom oraz przenieś jego własność na stronę tej umowy lub osobę przez nią wskazaną. Jest ona jednak obwarowana pewnymi warunkami. Deweloper musi:

  • być właścicielem gruntu,
  • uzyskać pozwolenie na budowę,
  • wynikające z tej umowy roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia go na nabywcę musi być wpisane do księgi wieczystej.

Wynika z tego jasne, że konieczne jest zawarcie takiej umowy w formie aktu notarialnego. W przypadku naruszenia przez dewelopera warunków umowy, sąd może powierzyć jej wykonanie innemu wykonawcy na jego koszt.

W przedmiotowej sprawie mamy dodatkowo do czynienia z postępowaniem upadłościowym dewelopera. W ten sposób stroną tego stosunku prawnego staje się Syndyk Masy Upadłości. Konsumenci mają prawo w takiej sytuacji zgłosić do masy upadłościowej wydatki jakie ponieśli na zakup, ewentualnie wykończenie mieszkania. Ze względu na fakt, że nie sporządzony został wcześniej akt notarialny przenoszący własność nieruchomości na klientów, to nadal była ona własnością upadłego dewelopera.

Nie ma więc podstaw domagać się od syndyka przeniesienia własności mieszkania. Takie niepieniężne zobowiązania upadłego przedsiębiorcy automatycznie zmieniają się w zobowiązania pieniężne. Następuje to w dniu ogłoszenia upadłości. Nie ma prawnych możliwości zmuszenia syndyka do zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu. Można co najwyżej próbować odzyskać wpłacone pieniądze i ponownie kupić, tym razem od syndyka, mieszkanie.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., nr.80, poz.903 z późn. zm.);

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chcieliśmy kupić z mężem mieszkanie. Zawarliśmy z deweloperem umowę i wpłaciliśmy całość kwoty. Teraz dowiadujemy się, że w związku z kryzysem finansowym deweloper ogłosił upadłość.  Powiedziano nam, że ponieważ nie mamy umowy w formie aktu notarialnego to mieszkanie i pieniądze przepadły. Czy to prawda?
Chcieliśmy kupić z mężem mieszkanie. Zawarliśmy z deweloperem umowę i wpłaciliśmy całość kwoty. Teraz dowiadujemy się, że w związku z kryzysem finansowym deweloper ogłosił upadłość. Powiedziano nam, że ponieważ nie mamy umowy w formie aktu notarialnego to mieszkanie i pieniądze przepadły. Czy to prawda?

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »