reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Opodatkowanie najmu okazjonalnego

Opodatkowanie najmu okazjonalnego

Od 1 stycznia 2010 r. najem okazjonalny został objęty podatkiem zryczałtowanym w wysokości 8,5%, bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Zmieniła się nie tylko wysokość podatku, ale także inne warunki, na których osoba fizyczna może wynająć mieszkanie innej osobie.

Zmiany dotyczące umowy najmu okazjonalnego oraz formy jego opodatkowania są związane z dwiema nowelizacjami, a konkretnie z ustawą z dnia 17 grudnia o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw podpisaną przez Prezydenta RP 8 stycznia 2010 r. oraz z ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. dotyczącą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem przychodów z tytułu najmu od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Do końca 2009 r. stawka 8,5% obowiązywała tylko do momentu gdy przychody z najmu nie przekraczały 4000 euro. Później od nadwyżki obowiązywał podatek wg stawki 20%. W tym roku obliczanie wpłat na ryczałt będzie prostsze. Należy kwotę czynszu przemnożyć przez 0,085 by uzyskać kwotę wpłaty.

Czynsz wynosi 2000 zł. Obliczmy wysokość ryczałtu: 2000 x 0,085 = 170 zł. W tym przypadku zapłacimy 170 zł podatku.

Osoby, które będą chciały skorzystać z takiej formy opodatkowania muszą złożyć pisemne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej w dniu otrzymania pierwszego przychodu. W przypadku, gdy otrzymujemy dochody z najmu nieruchomości, ale są one opodatkowane na zasadach ogólnych, wówczas aby skorzystać z ryczałtu trzeba poczekać do końca roku podatkowego i złożyć oświadczenie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Należy podkreślić, że składnikiem przychodu osiąganego z najmu nie są wydatki ponoszone przez wynajmującego związane z przedmiotem najmu np. opłaty związane z lokalem (m.in. czynsz opłaty za media) jeżeli z umowy wynika że najemca jest zobowiązany do ich uiszczenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, które są wymienione w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu art. 3 wprowadzającego jednolitą stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, który obowiązuje od dnia 1 stycznia 2010 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama