reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przez przepisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu, a zwłaszcza przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym spółdzielnia ustanawiać powinna zgodnie z Ustawą o własności lokali, w następujący sposób:

1. wyodrębnić na rzecz spółdzielni z nieruchomości cały garaż wielostanowiskowy wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej,

2. założyć dla niego księgę wieczystą,

3. przenieść na rzecz członka udział we współwłasności garażu jako odrębnej nieruchomości, co wiąże się z możliwością korzystania z oznaczonego miejsca przez uprawnionego w ramach jego udziału.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy: „przydział przez spółdzielnię mieszkaniową oznaczonego miejsca postojowego w wielostanowiskowym lokalu garażowym stanowiącym jej własności, daje uprawnienia do korzystania z garażu w wyznaczonym miejscu, bez dalszych skutków prawnorzeczowych”. Spółdzielcze prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest uprawnieniem obligacyjnym, do którego stosuje się odpowiednie przepisy Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczące spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (z wyjątkiem art. 1714).

Cechami charakterystycznymi tego prawa są:
• powiązanie go ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu;
• zbywalność (wymagana umowa w formie aktu notarialnego);
• uprawnienie do miejsca postojowego może być samodzielne i może przysługiwać członkowi spółdzielni.

Osoby posiadające prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu nie mogą rościć sobie prawa do przeniesienia na siebie własności całego garażu oraz nie mogą wysuwać roszczeń o nabycie miejsca postojowego na własność, gdyż ustanowienie odrębnej własności miejsca postojowego nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że przedmiotem odrębnej własności może być tylko lokal spełniający wymóg samodzielności.

Posiadaczowi własnościowego prawa do miejsca postojowego przysługuje roszczenie o nabycie ułamkowego udziału we własności całego garażu wielostanowiskowego, który dopiero jako całość stanowi samodzielny lokal. Wszyscy współwłaściciele stanowią jednego zbiorowego właściciela lokalu oraz mogą działać wspólnie w ramach wspólnoty mieszkaniowej jako jeden z współwłaścicieli lokali. Generalnie prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu oraz ułamkowy udział we własności wielostanowiskowego garażu są niezależne od posiadania prawa do lokalu mieszkalnego lub mającego inne przeznaczenie i mogą być zbywane oraz nabywane oddzielnie.

Należy zaznaczyć, ze nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z czerwca 2007 roku wprowadziła do treści art. 1719 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zmiany wykluczające stosowanie do garaży wolnostojących regulacji art. 1714 dotyczących zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na pisemne żądanie członka lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W wyniku tej zmiany garaże wolnostojące nie mogą być zbywane jak każdy inny samodzielny lokal oraz nie przysługuje członkowi roszczenie o nabycie własności, które przed wspomnianą nowelizacją przysługiwało osobom, które miały własnościowe prawo do takich garaży. Oznacza to pozbawienie wcześniej nabytych praw osób, którym takie roszczenie przysługiwało przed nowelizacją.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama