reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, wprowadzająca przepisy dotyczące gwarancji zapłaty za roboty budowlane, uchwalona przez Sejm dnia 8 stycznia 2010 roku, została przyjęta przez Senat. Teraz trafi do podpisu prezydenta. Uchyla ona ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane i wprowadza odpowiednie uregulowania do Kodeksu cywilnego.

Gwarancja jest zabezpieczeniem terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych. Może zostać udzielona na każdym etapie prac, nie tylko w momencie podpisywania umowy. Gwarancja może być udzielona przez bank, ubezpieczyciela, w formie akredytywy lub poręczenia.

Z żądaniem udzielenia gwarancji może wystąpić wykonawca (żądanie od inwestora) oraz podwykonawca (żądanie od wykonawcy głównego). Jest to zamknięty krąg podmiotów uprawnionych do żądania gwarancji, co oznacza, iż ochroną nie są objęci wszyscy uczestnicy procesu budowlanego, m.in. architekci, inżynierowie, urbaniści, geodeci, przedsiębiorcy z branży wynajmu sprzętu budowlanego, przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe, producenci materiałów i maszyn budowlanych.

Z żądaniem udzielenia gwarancji zapłaty występuje przedsiębiorca budowlany. Jeżeli inwestor w terminie wyznaczonym przez przedsiębiorcę, nie krótszym niż 45 dni, nie wywiąże się ze swojego obowiązku, wówczas wykonawca ma prawo do odstąpienia od umowy z winy inwestora, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Należy podkreślić, iż inwestor nie może ograniczać możliwości żądania gwarancji przez wykonawcę (np. nie może zakazać takiego żądania w umowie zawieranej z wykonawcą). Odstąpienie inwestora od umowy z powodu żądania przez firmę gwarancji zapłaty jest bezskuteczne. Brak żądanej gwarancji będzie przeszkodą w wykonywaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora. W takiej sytuacji inwestor nie będzie mógł odmówić wypłaty wynagrodzenia, mimo niewykonania robót przez wykonawcę, jeżeli ten był gotów je wykonać.

Koszty wystawienia gwarancji inwestor i wykonawca ponoszą po połowie. Wysokość gwarancji można ustalić dowolnie, z tymże nie może być ona wyższa niż łączna wartość wynagrodzenia należnego z tytułu umowy i robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy.

Ze szczególną krytyką w projekcie nowelizacji Kodeksu cywilnego spotkał się przede wszystkim zamknięty i bardzo ograniczony krąg podmiotów uprawnionych do żądania gwarancji zapłaty. Podkreślana jest kluczowa rola innych uczestników procesu budowlanego (architekci, inżynierowie, dostawcy materiałów, itd.) w realizacji inwestycji, którzy zostali pominięci w projekcie i nie objęci ochroną.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama