reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Konsekwencje likwidacji spółdzielni

Konsekwencje likwidacji spółdzielni

Jednym ze sposobów ustania bytu prawnego spółdzielni jest jej likwidacja. Jej skutkiem może być istotna zmiana przysługującym nam praw do lokali.

Kiedy likwidacja?

Spółdzielnia przechodzi w stan likwidacji w następujących przypadkach:
po upływie czasu na który ją utworzono (jeżeli na przykład powołano ją tylko dla celów realizacji budynku wielomieszkaniowego czy osiedla domów jednorodzinnych),
na skutek zmniejszenia się liczby członków poniżej ustalonej w statucie lub w ustawie (minimum to 10 osób fizycznych), jeżeli w ciągu jednego roku liczba członków nie zostanie zwiększona do niezbędnego minimum,
w wyniku zgodnych uchwał walnego zgromadzenia podjętych większością ¾ głosów na dwóch kolejno po sobie następujących zebraniach walnego zgromadzenia (w odstępie 2 tygodni).

Zobacz także: Upadłość spółdzielni

Ponadto, związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, może podjąć uchwałę o postawieniu spółdzielni w stan likwidacji, jeżeli:
• działalność spółdzielni wykazuje rażące i uporczywe naruszenia prawa lub postanowień statutu,
• spółdzielnia została zarejestrowana z naruszeniem prawa,
• spółdzielnia co najmniej od roku nie prowadzi działalności gospodarczej.

Spółdzielnia może zaskarżyć uchwałę związku rewizyjnego do sądu w ciągu sześciu tygodni od dnia jej doręczenia wraz z uzasadnieniem. W razie niezaskarżenia uchwały w ustawowym terminie (czy też uprawomocnienia się orzeczenia oddalającego powództwo albo umarzającego postępowanie w sprawie z odwołania spółdzielni), związek rewizyjny zgłasza do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o otwarcie likwidacji, wyznaczając jednocześnie likwidatora.

Skutki likwidacji dla spółdzielczych praw do lokali

Z chwilą zakończenia likwidacji spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego, chyba że w toku likwidacji nabywcą budynku albo udziału w budynku została inna spółdzielnia mieszkaniowa – wtedy przysługuje nam roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.

W przypadku mieszkań lokatorskich, jeżeli w toku likwidacji spółdzielni nabywcą budynku albo udziału w budynku nie została inna spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Podział majątku zlikwidowanej spółdzielni

Członkowie spółdzielni na ostatnim walnym zgromadzeniu decydują o podziale pozostałego majątku spółdzielni oraz pokryciu kosztów postępowania likwidacyjnego. W pierwszej kolejności powinni oni wolne środki przeznaczyć na fundusze remontowe i inne powstałych wspólnot mieszkaniowych.

Jeżeli członkowie spółdzielni nie zdecydują inaczej, likwidator przekaże pozostały majątek nieodpłatnie na cele spółdzielcze lub społeczne.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama