reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Mieszkaniowy rachunek powierniczy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Mieszkaniowy rachunek powierniczy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Mieszkaniowy rachunek powierniczy to rachunek przeznaczony dla deweloperów do obsługi jednego, konkretnego przedsięwzięcia. Istnieją dwa rodzaje mieszkaniowych rachunków powierniczych – otwarty i zamknięty. Zobacz jakie są zalety posiadania rachunku powierniczego dla nabywcy lokali oraz dla dewelopera?

Mieszkaniowy rachunek powierniczy służy do gromadzenia środków, które deweloper uzyskuje od nabywców mieszkań lub domów przez niego budowanych. Wypłaty z tego typu rachunku są zgodne z harmonogramem całego przedsięwzięcia realizowanego aktualnie przez dewelopera lub po przeniesieniu prawa własności. Tego typu rachunek jest korzystny nie tylko dla dewelopera, lecz także dla nabywcy.

Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy

Na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym gromadzone są wszystkie środki wpłacane przez nabywców zgodnie z tak zwaną umową deweloperską w związku z określonym przedsięwzięciem. Wpłaty te dokonywane są na poczet nabycia prawa własności do lokalu mieszkalnego, prawa własności nieruchomości, na której stanie dom jednorodzinny lub prawa wieczystego użytkowania nieruchomości – gruntu – i prawa własności do nieruchomości postawionej na tym gruncie. Tym co różni otwarty i zamknięty rachunek powierniczy jest moment wypłaty środków z tego rachunku. W przypadku otwartego rachunku wypłata środków następuje zgodnie z harmonogramem prowadzonych prac – w sytuacji gdy bank skontroluje czy deweloper rzeczywiście zrealizował wszystkie elementy przedsięwzięcia przewidziane na określony etap.

Zobacz też: Czy deweloper może narzucić kupno garażu?

Zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy

Zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy pełni taką samą funkcję jak rachunek otwarty w kwestii gromadzenia środków,  pozwala jednak na wypłacenie całości środków jednorazowo, dopiero gdy prawo własności nieruchomości zostaje przeniesione z dewelopera na nabywców danych lokali.

Zobacz też: Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Mieszkaniowy rachunek powierniczy – korzyści dla dewelopera

Dzięki prowadzeniu mieszkaniowego rachunku powierniczego deweloper zwiększa swoją wiarygodność na rynku, może spełnić wszystkie ustawowe wymogi dotyczące prowadzenia tego typu przedsięwzięć i posiada dostęp do historii wszystkich wpłat dokonanych przez poszczególnych nabywców. Banki często oferują deweloperom także ułatwienia w postaci realizacji procesów operacyjnych i rozliczeniowych, które wiążą się z analityką wpłat od nabywców.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy – korzyści dla nabywcy

Tego typu rachunku powiernicze są korzystne także dla nabywców, ponieważ pozwalają na weryfikację określonego przedsięwzięcia deweloperskiego i przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo prowadzonych transakcji pieniężnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama