REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż mieszkania – sprawnie i z głową

Mieszkanie w stylu rosyjskim. Fot. Materiały prasowe
Mieszkanie w stylu rosyjskim. Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży może mieć znaczy wpływ na sprzedaż mieszkania i jego cenę. Zobacz jak sprzedać mieszkanie szybki, sprawnie i z zyskiem.

REKLAMA

Rozwiązaniem może być skorzystanie z zyskującej coraz większą popularność usługi home stagingu, którą można określić jako marketing nieruchomości. Jest to trudna sztuka. Przeciwnicy łączą ją z ukrywaniem wad danego mieszkania, ale bardziej chodzi tu o uwypuklenie zalet niż tuszowanie wad. To dokładnie tak jak przy sprzedawaniu samochodu: myjemy go i dokładnie sprzątamy przed wizytą oglądającego, by robił jak najlepsze wrażenie. W przypadku mieszkania chodzi o to samo: by wyglądało tak, aby oglądający po pierwsze poczuł się w nim komfortowo, a po drugie chciał w nim zamieszkać. Jest to swego rodzaju połączenie marketingu i psychologii ze sztuką aranżacji wnętrz. Warto zaznaczyć, że celem podstawowym home stagingu jest maksymalizacja prawdopodobieństwa i ceny sprzedaży przy jak najmniejszych nakładach. Przy zbyt wysokim koszcie cała operacja nie miałaby sensu.

Zobacz także: Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Home Broker zwraca uwagę, że podstawą jeśli chodzi o przygotowanie mieszkania do sprzedaży jest jego posprzątanie. To niby oczywiste, ale rzeczywistość jest taka, że wiele osób zaprasza potencjalnych kupców do mieszkania, w którym jest bałagan i z zażenowaniem tłumaczy się zabieganiem, czy nieposłuszną gromadką dzieci, która „właśnie porozrzucała te zabawki”. Takie coś nie może mieć miejsca. Niedopuszczalne jest, by w trakcie wizyty oglądającego w mieszkaniu był ktoś więcej niż sprzedający, to robi bardzo złe wrażenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Gdy spodziewamy się odwiedzin kupujących powinniśmy posprzątać mieszkanie nie gorzej niż na święta Bożego Narodzenia. Ogólne przejechanie podłóg odkurzaczem na pewno nie wystarczy. Oglądający mieszkanie nie ma prawa zobaczyć żadnego kurzu czy brudu. Posprzątać powinno się nie tylko przedpokój i salon, ale wszystkie pomieszczenia.

Kolejnym krokiem, który należy podjąć, jest usunięcie przedmiotów personalizujących nieruchomość. Chodzi o zdjęcia, plakaty, trofea i inne osobiste pamiątki czy ozdoby. To, że obecny właściciel czuje się z nimi dobrze nie znaczy, że tak samo będzie w przypadku kupującego. Widząc osobiste pamiątki wielu oglądających może czuć się wręcz skrępowanych. Dużo lepsze będą neutralne ozdoby – jeśli wystawiamy zdjęcia do krajobrazów, a nie swoich bliskich.

Dobrze oświetlone mieszkanie to klucz do sukcesu

W wielu wypadkach kluczem do tego, by mieszkanie korzystnie wyglądało jest światło. Czasem wystarczy pozbyć się zasłon czy grubych firan, rozjaśnić sufit i załatwione. Odświeżenie mieszkania może być jedynym prawdziwym kosztem w procesie przygotowania go do sprzedaży i w przypadku przeciętnego mieszkania nie powinien on przekroczyć 1,5 tys. zł, choć oczywiście dokładna kwota zależy od jakości farb i fachowca, któremu to zlecimy. Samodzielnie wykonana praca nie dość, że będzie tańsza, to jeszcze przyniesie dużo satysfakcji.

Często ważnym elementem przygotowania nieruchomości do sprzedaży jest przemeblowanie. W połączeniu z odświeżeniem ścian i dodaniem kilku drobiazgów nadających pomieszczeniom klimatu jest to najczęściej cała operacja home stagingu.

Warto wiedzieć:

REKLAMA

Wg Barbary Schwarz, amerykańskiej guru home stagingu, na przygotowanie mieszkania do sprzedaży trzeba zwykle wydać ok. 1 proc. wartości nieruchomości. Efektem jest cena rosnąca nawet o 10 proc., więc zainwestowane pieniądze zwracają się z kilkakrotnym przebiciem. Dodatkowo przeprowadzenie procesu przygotowania mieszkania do sprzedaży znacznie skraca czas potrzebny na znalezienie ostatecznego nabywcy (średnio o 40 proc.).

Koszt? To zależy. Celem działania jest wydobycie z mieszkania potencjału po to, by przy możliwie najniższych kosztach zmaksymalizować prawdopodobieństwo szybkiego znalezienia kupca, który zapłaci oczekiwaną kwotę. Sama konsultacja ze specjalistą od home stagingu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Wtedy jednak można liczyć jedynie na wizytę stagera i raport z listą rzeczy, które warto by zrobić. Wówczas właściciel mieszkania ma dwa wyjścia: albo zmian dokona samodzielnie, albo realizację zleci specjalistom.

Łączny koszt zależy naturalnie od tego, ile pracy wymaga dany lokal, ale kwota potrzebna do przygotowania przeciętnego mieszkania do sprzedaży (łącznie z odświeżeniem ścian) bardzo rzadko przekracza kilka tysięcy złotych. W większości przypadków pieniądze ulokowane w przygotowanie mieszkania do sprzedaży zwracają się z solidną nawiązką. Niektóre firmy w pakiecie oferują nawet wykonanie profesjonalnych zdjęć, które umieszczone w ogłoszeniu na pewno przyciągną uwagę potencjalnych chętnych. Jak ważne to jest można przekonać się przeglądając ogłoszenia w portalach internetowych. Nie brakuje zdjęć niewyraźnych, zbyt ciemnych czy fatalnie wykadrowanych. A to pierwsze, z czym styka się poszukujący mieszkania.

Warto pamiętać, że oglądający nieruchomość często skupiają się na jej wadach. Niektórzy wręcz za punkt honoru stawiają sobie znalezienie jak największej liczby niedociągnięć. Home staging ma odciągnąć ich uwagę od wad nieruchomości i skoncentrować ją na zaletach. Czasem złe dopasowanie mebli (co nie ma znaczenia, bo sprzedający i tak je zabiera) lub bałagan w mieszkaniu potrafią skutecznie odstraszyć nabywców.

Zobacz także: Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Zobacz także: Jakie są koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości?

Zobacz także: Jak sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości?

Marcin Krasoń, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA