reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Umowa najmu mieszkania często jest pomijana. Jednak równie często właściciel ma problem z najemcą, który np. nie płaci ustalonej kwoty. Umowa najmu powinna precyzyjnie określać prawa i obowiązki najmującego, w takiej formie staje się zabezpieczeniem interesów właściciela.

Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące umowy najmu znajdują się w Kodeksie cywilnym w artykułach od 659 do 692, a także w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Zanim podejmiemy decyzję o wynajmie mieszkania, dobrze byłoby się z nimi zapoznać lub wybrać się na konsultację do radcy prawnego, który pomoże nam zabezpieczyć całą procedurę.

Co w umowie?

Im dokładniejszą spiszemy umowę najmu, tym spokojniej będziemy spali. Dokument ten powinien chronić interesy oraz określać prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Znaleźć muszą się w niej oczywiście dane osobowe właściciela mieszkania i lokatora. Konieczne jest także podanie adresu wynajmowanej nieruchomości, jej powierzchni i liczby pomieszczeń. Kluczowym elementem umowy jest jasno określony czas najmu oraz okres, sposób i przyczyny, z jakich możemy ją wypowiedzieć. By zadbać o aspekt finansowy powinniśmy sprecyzować, w jaki sposób będzie regulowany czynsz za wynajem mieszkania, określić terminy płatności, a także opisać inne koszty, jakimi obciążony jest najemca (czynsz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej opłaty za media).

Przygotowując umowę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej zadaniem jest określanie praw i obowiązków obu stron – właściciela mieszkania i lokatora.

Zobacz także: Najem mieszkania od jednego z małżonków

Pamiętajmy o załączeniu protokołu zdawczo-odbiorczego do umowy najmu. Powinien on zawierać opis wyposażenia mieszkania, a także stan liczników w dniu przekazania lokalu najemcy. Do protokołu warto dołączyć zdjęcia mieszkania, dzięki którym w łatwy sposób będzie można udowodnić, czy w trakcie trwania umowy stan mieszkania uległ pogorszeniu – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego rozliczana będzie ewentualna kaucja, dlatego też poprawne sporządzenie tego dokumentu leży zarówno w interesie wynajmującego, jak i najemcy. Ważne jest także to, żebyśmy precyzyjnie określili w umowie przeznaczenie przedmiotu najmu, np. na cele mieszkaniowe.

Jak poradzić sobie z lokatorem?

Najczęstszym problemem, z jakim spotykają się wynajmujący, jest niepłacenie przez najemcę czynszu i opłat za media. Terminowe opłacanie ustalonego wcześniej czynszu jest podstawową powinnością najemcy, dlatego też obowiązujące prawo daje właścicielowi mieszkania konkretne możliwości nacisku.

Zobacz także: Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama