reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Wywieszanie informacji o zadłużeniu właściciela mieszkania w Polsce jest często praktykowane przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Publiczne ujawnianie informacji o zadłużeniu lokalu jest zakazane, wiąże się to bowiem z przekazywaniem danych osobowych, a te podlegają ochronie prawnej i mogą je poznać tylko osoby do tego uprawnione.

Wiele wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych wywiesza na klatkach schodowych budynków wielolokalowych informację o zadłużeniu konkretnych lokatorów. Jest to jeden ze sposobów, które ma na celu zmobilizowanie właścicieli mieszkań do regularnego opłacania opłat (w tym czynszu) związanych z mieszkaniem. Trudno powiedzieć, czy taki sposób jest skuteczny, jednakże należy stwierdzić, że jest to niezgodne z prawem.

Zobacz także: Wspólnota mieszkaniowa prowadzona przez profesjonalnego zarządcę

Wywieszanie informacji na klatkach schodowych budynków o zadłużonych lokalach mieszkaniowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101 Poz. 926 ze zm.) „każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych”. Zgodnie z art. 6 ust 1 i 2 Ustawy „w rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.” Numer lokalu może być uznany za dane osobowe, ponieważ pośrednio na tej podstawie można określić tożsamość właściciela/użytkownika lokalu. W przypadku, gdy numer mieszkania wraz z kwotą zaległości czynszowych wywieszony zostanie na klatce schodowej, to każdy z jego mieszkańców, a także osoby trzecie na podstawie tych informacji może ustalić, o którego lokatora dokładnie chodzi.

Zobacz także: Zebranie organizacyjne nowo powstałej wspólnoty mieszkaniowej

W związku z powyższym, wywieszenie informacji o zadłużonych lokalach mieszkalnych jest przetwarzaniem danych osobowych (w rozumieniu Ustawy), ponieważ przez przetwarzanie danych osobowych  rozumie się jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie, etc. Osoba fizyczna, prawna, czy też jednostka organizacyjna, która przetwarza dane osobowe jest administratorem danych, w wyniku czego wspólnota oraz spółdzielnia, a konkretnie zarząd wspólnoty i zarząd spółdzielni mieszkaniowej jest administratorem danych.

Zobacz także: Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej

Ustawa określa szczegółowo, w jakich sytuacjach przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne. Artykuł 23 ust. 1 ustawy wskazuje, że przetwarzanie danych jest dopuszczalne w sytuacji gdy:

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama