REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Adam Kret
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Mieszkanie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnie mieszkaniowe musiały dostosować się do zmieniających się przepisów i realiów mieszkaniowych. Stąd, planując budowę nowych lokali – oferują je do sprzedaży jako odrębną własność. Procedura jednak nadal zawiera pewne odrębności w stosunku do nabycia lokalu od dewelopera.

Umowa o budowę lokalu – ekspektatywa

Początek procesu budowlanego (gotowy lokal kupujemy według innych zasad) wiąże się z podpisaniem ze spółdzielnią mieszkaniową umowy na budowę lokalu.

REKLAMA

Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, a ponadto powinna zawierać:

1. zobowiązanie członka spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie;

2. określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu;

3. określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych;

5.inne postanowienia określone w statucie spółdzielni.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Umowa przypomina tzw. umowę deweloperską, ale żeby ją zawrzeć musimy być członkiem spółdzielni.

Z chwilą zawarcia umowy powstaje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane dalej „ekspektatywą odrębnej własności lokalu”.

Ważne

Ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest zbywalna, wraz z wkładem budowlanym albo jego wniesioną częścią, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Skuteczność nabycia ekspektatywy warunkowana jest wstąpieniem nabywcy do spółdzielni mieszkaniowej (spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia takiej osoby w poczet członków spółdzielni). Umowa zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zobacz także: Pozew o przeniesienie własności gruntu


Wniesienie wkładu budowlanego

Członek spółdzielni wnosi wkład budowlany według zasad określonych w statucie i w umowie w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jego lokal. Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię

kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany

do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Rozliczenie kosztów budowy następuje w ciągu 6 miesięcy od daty zakończenia budowy.

Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Trwałość umowy – możliwość wypowiedzenia

Umowa o budowę lokalu może być rozwiązana w wyniku jej wypowiedzenia zarówno przez członka spółdzielni, jak i przez spółdzielnię. Przy czym możliwość wypowiedzenia umowy przez spółdzielnię została ograniczona ustawowo:

Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek spółdzielni lub jego następca prawny, z przyczyn leżących po jego stronie, nie dotrzymał warunków umowy, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie odrębnej własności lokali, wzniesionych w ramach wspólnie realizowanego zadania inwestycyjnego, byłoby niemożliwe albo poważnie utrudnione (dotyczy to głównie zobowiązań finansowych).

Członek spółdzielni nie jest ograniczony przyczynami wypowiedzenia umowy (ograniczenia w umowie nie będą skuteczne – byłyby działaniami mającymi na celu obejście ustawy).

Wypowiedzenie może nastąpić 3 miesiące przed końcem kwartału kalendarzowego, chyba że strony postanowią w umowie inaczej. W przypadku wypowiedzenia umowy spółdzielnia musi zwrócić wszelkie wniesione opłaty (nie licząc opłaty wpisowej członka spółdzielni).

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów


Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności

REKLAMA

Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest wymagane pozwolenie na użytkowanie – najpóźniej w terminie 3 miesięcy od uzyskania takiego pozwolenia.

Jednakże, na żądanie członka, spółdzielnia ustanawia takie prawo w chwili, gdy ze względu na stan realizacji inwestycji możliwe jest przestrzenne oznaczenie lokalu. Ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz małżonków albo osób wskazanych przez członka spółdzielni, które wspólnie z nim ubiegają się o ustanowienie takiego prawa.

W przypadku opóźnień ze strony spółdzielni – a w sytuacji, gdy wyodrębnienie lokalu jest już możliwe, członkowi spółdzielni (oraz innym osobom uprawnionym) przysługuje roszczenie do sądu o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności.

Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokali może być zawarta przez spółdzielnię łącznie ze wszystkimi członkami, którzy ubiegają się o ustanowienie takiego prawa wraz ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości. W takim wypadku wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej określa ta umowa (z reguły udziały zależą od wysokości wniesionego wkładu przez poszczególne osoby).

Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

Charakter lokalu kupionego od spółdzielni

REKLAMA

Spółdzielnia oferuje lokal stanowiący odrębną własność, wraz z udziałem w gruncie na którym położony jest budynek. W zależności od tego jakim prawem w stosunku do nieruchomości dysponuje spółdzielnia, własność lokalu może być powiązana z udziałem we własności gruntu lub w użytkowaniu wieczystym.

Blokiem administruje spółdzielnia, ale tylko do czasu wyodrębnienia wszystkich lokali i do podjęcia odpowiedniej uchwały przez właścicieli lokali. Właściciele muszą ponosić koszty użytkowania terenów i urządzeń należących do spółdzielni, a niezbędnych do korzystania z nieruchomości lokalowej.

Uzyskana w ten sposób odrębna własność lokalu, może być obciążana (np. hipoteką), a także zbywana bez żadnych ograniczeń ze strony spółdzielni. Nabywca takiego prawa nie musi być członkiem spółdzielni mieszkaniowej (ten obowiązek ma miejsce tylko na etapie nabycia i posiadania ekspektatywy).

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA