| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości powinien określać wnioskodawcę, sąd do którego wniosek zostanie złożony, wartość przedmiotu sporu, żądania wraz z ich uzasadnieniem oraz załączniki potwierdzające twierdzenia wskazane we wniosku.

Zasiedzenie własności nieruchomości

Sąd w postępowaniu nieprocesowym stwierdza zasiedzenie. Jest to rodzaj roszczenia o przeniesienie własności. Postanowienie sądu będzie decydowało o nabyciu własności. Jeżeli sąd stwierdzi, że właściciel lub współwłaściciel gruntu nie zostanie ustalony – orzeknie on o nabyciu własności nieruchomości na rzecz spółdzielni mieszkaniowej w postanowieniu o zasiedzenie.

Zobacz także: Księga wieczysta i hipoteka

Informacje zawarte we wniosku o zasiedzenie własności nieruchomości

Poniżej zostaną przedstawione niezbędne informacje, które powinny zostać zawarte we wniosku o zasiedzenie własności nieruchomości.  Aby wniosek został poprawnie sporządzony należy w nim zawrzeć:

1. Datę sporządzenia wniosku o zasiedzenie własności nieruchomości.

2. Określić Sąd, do którego zostanie wniesiony wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości (właściwy jest Sąd Rejonowy).

3. Określić Wnioskodawcę (np. Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa).

4. Określić wartość przedmiotu sporu.

5. Wskazać żądania (wnoszę o: stwierdzenie, że Wnioskodawca nabywa przez zasiedzenie, zgodnie z art. 35 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), z 15 kwietnia  2010 r. własność nieruchomości zabudowanej, położonej przy ul. Kondratowicza 61 w Warszawie, Dzielnica Warszawa-Targówek, stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 88 w obrębie 9-09-98, o powierzchni 150 mkw.

Zobacz także: Umowa najmu a podatek od nieruchomości

6. Uzasadnić powyżej wskazane żądania (Wnioskodawca wniósł w latach 1880-2000 na działce objętej niniejszym wnioskiem budynek mieszkalny, w który znajdują się 6 lokali mieszkalnych. Podstawą realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego była decyzja lokalizacyjna z dnia 14 maja 1880 roku).

Zobacz także: Wynajem pokoi a opodatkowanie w formie karty podatkowej

7. Podpis Radcy Prawnego.

8. Załączniki: dowód uiszczenia opłaty sądowej, odpis z KRS-u Wnioskodawcy, wyrys z mapy ewidencyjnej, wypis z rejestru gruntów, protokół odbioru budynku, zaświadczenie z Sądu wieczysto-księgowego.

Zobacz także: Deweloper

Podstawa Prawna:

- art. 35 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK