| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rewolucja dla nabywców nieruchomości

Rewolucja dla nabywców nieruchomości

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który nie reguluje sytuacji prawnej pomiędzy deweloperem a potencjalnym nabywcą nieruchomości. Co zaskakujące, w większości państw Unii Europejskiej, np. we Francji, w Niemczech, w Danii i Szwecji przepisy prawne chronią klientów firm deweloperskich. Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która wejdzie w życie w marcu 2012 r., zawiera szczegółowe wytyczne, które powinny się znaleźć w umowie deweloperskiej.

Szeroka ochrona dla nabywców nieruchomości

Obecnie prawo w sposób niewystarczający chroni interesy potencjalnych nabywców nieruchomości, ponieważ w razie upadłości dewelopera lub nieukończenia przez niego przedsięwzięcia deweloperskiego w czasie określonym w umowie deweloperskiej – nabywca nie może w pełni zrealizować roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Z całą pewnością uregulowanie wytycznych dotyczących zawierania umów deweloperskich w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zapewni ochronę klientów pragnących zakupić mieszkanie u dewelopera. Potencjalny nabywca nieruchomości będzie miał także możliwość zapoznania się z obowiązkami spoczywającymi na deweloperze, warunkami związanymi z zawarciem umowy deweloperskiej, co ułatwi egzekwowanie nieprawidłowości związanych z całą procedurą nabycia nieruchomości. Dotychczas to deweloper narzucał klientom warunki umowne, często bez możliwości ich negocjowania na korzyść nabywców. Dzięki tym zmianom sytuacja nabywcy znacząco się poprawi.

Umowa przedwstępna na zakup lokalu zawarta między deweloperem a nabywcą powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego w celu zapewnienia klientowi szerokiej ochrony. Tym samym deweloper zobowiązany będzie wykupić polisy ubezpieczeniowe w celu zabezpieczenia własnych interesów w razie bankructwa lub w przypadku pokrycia uzasadnionych roszczeń ze strony nabywców.

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego określa zarówno prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej, reguły prowadzenia otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, środki ochrony nabywców mieszkań, reguły prowadzenia upadłości dewelopera. Poniżej zostaną przedstawione przykładowe informacje, które powinny zostać zawarte w umowie deweloperskiej.

Przykładowe informacje zawarte w umowie deweloperskiej

Umowa deweloperska przede wszystkim powinna zawierać: 

- dane dotyczące stron, miejsca i daty podpisania umowy deweloperskiej,

- cenę nabycia prawa własności nieruchomości,

- informację o nieruchomości (powierzchnia działki, stan prawny nieruchomości, oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego),

- określenie przedmiotu umowy deweloperskiej,

- informacje o położeniu lokalu mieszkalnego w budynku, informacje o powierzchni i układzie poszczególnych pomieszczeń oraz o zakresie wykonywanych prac przez dewelopera.

- termin przeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości,

- dane dotyczące wysokości i terminów lub warunki spełniania świadczeń pieniężnych przez nabywcę na rzecz danego dewelopera,

- szczegółowe informacje dotyczące: mieszkaniowego rachunku powierniczego, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej,

- informacje dotyczące terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych danego przedsięwzięcia deweloperskiego oraz termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu mieszkalnego,

- wskazanie sposobu pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego,

- oświadczenie nabywcy o odbiorze prospektu informacyjnego,

- numer pozwolenia na budowę oraz oznaczenie organu, który je wydał,

- informacje dotyczące warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej,

- określenie wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy deweloperskiej.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »