reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kiedy można otrzymać nakaz rozbiórki budynku

Kiedy można otrzymać nakaz rozbiórki budynku

Nakaz rozbiórki budynku może być wydany przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej w dwóch sytuacjach, a mianowicie: w przypadku zaistnienia samowoli budowlanej czy też odnośnie nieużytkowanego lub niewykończonego, nienadającego się do remontu, odbudowy obiektu budowlanego. Obie sytuacje zostaną osobno omówione w niniejszym artykule.

Nakaz rozbiórki w przypadku samowoli budowlanej

W myśl art. 48 Prawa budowlanego właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej wyda nakaz rozbiórki obiektu budowlanego lub jego części znajdującego się w trakcie budowy lub już wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Ponadto, zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, także brak dokonania uprzedniego zgłoszenia o zamiarze wykonania robót budowlanych lub wniesienie przez dany organ sprzeciwu względem przyszłych robót budowlanych, będą skutkowały powstaniem samowoli budowlanej, uprawniającą organ nadzoru budowlanego do nakazania rozbiórki.

Jak wskazano w zacytowanym powyżej przepisie samowola budowlana może dotyczyć również części danego obiektu budowlanego. Jednakże należy zaznaczyć, iż wspomniana część budynku powinna być na tyle samodzielna i niezależna od całości budynku w taki sposób, aby przeprowadzenie jej rozbiórki nie skutkowało koniecznością ingerencji w pozostałą – legalnie postawioną – część obiektu budowlanego.

Istotne jest, aby przy poruszonej problematyce związanej z samowolą budowlaną, wspomnieć, iż nałożony obowiązek rozbiórki obiektu budowlanego będzie obciążał nie tylko inwestora, ale także ewentualnego nabywcę, który np.: kupił bądź odziedziczył nielegalnie wzniesiony obiekt budowlany. Nie ustosunkowanie się do nałożonego obowiązku oraz prowadzenie dalszych robót budowlanych stanowi przesłankę, uprawniającą organ do nałożenia grzywny bądź skierowanie do sądu wniosku o ukaranie. Przewidywaną karą za wspomniane wykroczenie jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo w skrajnych przypadkach kara pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowo przepisy prawa budowlanego przewidują możliwość odstąpienia przez organ od wydania decyzji o przymusowej rozbiórce obiektu budowlanego. W pierwszej kolejności gdy zostanie dowiedzione, że samowola budowlana będzie zgodna (ale nie niesprzeczna) z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po drugie w sytuacji, gdy zostanie stwierdzone, że nielegalnie budowany lub wybudowany obiekt nie przeczy przepisom, w szczególności związanym z wymogami techniczno-budowlanymi, w zakresie, który uniemożliwia doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem. Warto również zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, nakaz rozbiórki może być orzeczony dopiero wówczas, gdy zostanie stwierdzony brak przesłanek, uprawniających do legalizacji danej samowoli budowlanej.

Zobacz także: Samowola budowlana i jej legalizacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nakaz rozbiórki. Fot./ Fotolia
Nakaz rozbiórki. Fot./ Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama