reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak prowadzić dokumentację budowy?

Jak prowadzić dokumentację budowy?

Rozpoczynając budowę należy pamiętać o właściwym i dokładnym prowadzeniu dokumentacji. Kto jest obowiązany do jej prowadzenia? Jakie elementy powinna zawierać?

Dokumentację budowy stanowi pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów drogą montażu - także dziennik montażu.

Zobacz również: Czy można przenieść pozwolenie na budowę

Integralną częścią dokumentacji jest dziennik budowy, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych. Dziennik jest prowadzony przez kierownika budowy i stanowi odzwierciedlenie zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót. Projektant, w trakcie realizacji budowy, ma prawo wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji, a także żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania ich niezgodnie z projektem. Dziennik budowy powinien zawierać wpisy osób, którym zostało powierzone kierownictwo, nadzór i kontrola techniczna robót budowlanych. Wskazane osoby powinny potwierdzić przyjęcie powierzonych im funkcji podpisem. Dziennik budowy powinien znajdować się na terenie budowy przez cały czas jej trwania.

Obowiązkiem kierownika budowy jest prowadzenie całej dokumentacji budowy, w tym dziennika budowy oraz realizacja zaleceń w nim wpisanych. Zadaniem kierownika jest również zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem.

Zobacz również: Kto jest kim na budowie - zadania kierownika budowy

Zgłoszenie budynku do odbioru powinno być stwierdzone wpisem do dziennika budowy, którego dokonuje kierownik budowy. W momencie oddawania obiektu budowlanego do użytkowania inwestor ma obowiązek przekazać właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy wraz z dokumentacją powykonawczą oraz inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, jak instrukcje obsługi i eksploatacji obiektu, instalacji i urządzeń związanych z obiektem.

Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami oraz o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, protokoły badań i sprawdzeń, inwentaryzację geodezyjną powykonawczą, potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy, jak również kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Jeżeli w czasie trwania budowy dokonano zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. Jeżeli dokumenty wymienione powyżej okażą się niekompletne lub będą posiadały braki i nieścisłości, do zadań inwestora należy ich uzupełnienie. W razie kontroli organów nadzoru budowlanego to właśnie inwestor odpowiada za zgodność wykonywanych prac z dokumentacją i to na nim spoczywa odpowiedzialność odpowiedniego jej prowadzenia, uzupełniania i przechowywania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzenie całej dokumentacji budowy jest obowiązkiem kierownika budowy. /fot. fotolia
Prowadzenie całej dokumentacji budowy jest obowiązkiem kierownika budowy. /fot. fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama