reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Czy można przenieść pozwolenie na budowę?

Czy można przenieść pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę (budynku mieszkalnego, komercyjnego bądź jakiejkolwiek budowli) jako jedno z uprawnień związanych z posiadaną nieruchomością może być bez większych komplikacji przeniesione na osobę lub osoby trzecie.

Prawo budowlane w zasadzie wymaga spełnienia jedynie dwóch warunków, aby uprawnienia wynikające z decyzji o pozwoleniu przeszły na inna osobę:

1) Oświadczenie nabywcy, iż przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w pozwoleniu na budowę;

2) Oświadczenie nabywcy, iż posiada on prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Nabywca pozwolenia na niezakończoną budowę (o przeniesieniu pozwolenia na budowę możemy mówić jedynie w przypadku niezakończonej budowy) nie musi być właścicielem nieruchomości, może być np. jej dzierżawcą lub posiadać do niej inny tytułu prawny do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Procedura i pozostałe warunki

W przypadku sprzedaży nieruchomości, co do której zbywca posiada pozwolenie na budowę najkorzystniej oświadczenie o przeniesieniu pozwolenia zawrzeć w akcie notarialnym, co znacznie upraszcza całą procedurę przeniesienia. W takim przypadku zbywca lub nabywca składa wniosek do organu, który wydał pozwolenie na budowę o jego przeniesienie, załączając akt notarialny oraz odpis z księgi wieczystej i wówczas organ administracji (który wydał pozwolenie) wydaje decyzję przenoszącą pozwolenie na nabywcę. W sytuacji gdy w akcie notarialnym nie zostanie zawarte takie oświadczenie lub też w przypadku, gdy przeniesienie nie następuje w wyniku sprzedaży, wówczas do wniosku skierowanego do właściwego należy dołączyć dwa oświadczenia,o których mowa powyżej, przy czym jeżeli wniosek składa nabywca pozwolenia to dodatkowo obowiązany jest dołączyć pisemną zgodę zbywcy pozwolenia na jego przeniesienie.

Przeniesienie pozwolenia na budowę następuje w formie decyzji administracyjnej wydawanej przez organ, który wydał pozwolenie, a stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji (sąsiedzi nie biorą udział w postępowaniu).

Przenieść pozwolenie można tylko wówczas, gdy decyzja o udzieleniu takiego pozwolenia stała się ostateczna.

Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego przepisy ustawy prawo budowlane nie zakazują przeniesienia części pozwolenia na budowę. Trzeba jednak spełnić jeden warunek: zamierzenie inwestycyjne musi się dać wyodrębnić i może ono samodzielnie funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Oznacza to, iż istnieje możliwość częściowego przeniesienia pozwolenia na budowę, o ile przenoszona część posiada przymiot samodzielności.

Radca prawny Arkadiusz Zuzmak

Wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych M. Taradajko-Zuzmak, A. Zuzmak S.C. w Rzeszowie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama