reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Znaczenie powierzchni przy zakupie nieruchomości

Znaczenie powierzchni przy zakupie nieruchomości

Powierzchnia nieruchomości określa jego wielkość. Im większy metraż mieszkania, tym większe opłaty eksploatacyjne, większa powierzchnia do sprzątania, wyższe koszty wyposażenia, a przy tym większe problemy ze sprzedażą – co związane jest z wysoką ceną.

Jakie mieszkanie wybrać – o dużej, czy małej powierzchni?

Powierzchnia mieszkania jest jedną z ważniejszych cech mieszkania określająca jego wielkość oraz wartość. Na rynku nieruchomości, im większa nieruchomość, tym droższa. Należy wskazać, że duże mieszkanie nie koniecznie musi być lepsze ze względu na wiele czynników. Większe mieszkanie o dużej powierzchni wiąże się przede wszystkim z wysokimi opłatami eksploatacyjnymi, większą powierzchnią do sprzątania, wyższymi kosztami wyposażenia, a przy tym są większe problemy ze sprzedażą – co związane jest z wysoką ceną. Oczywiście, że większe mieszkanie jest bardziej komfortowe ze względu na dużą przestrzeń. Jednakże przy podjęciu decyzji o wyborze nieruchomości należy mieć na uwadze koszty eksploatacyjne więcej pracy przy jego sprzątaniu i ewentualnie większe trudności ze sprzedażą mieszkania.

Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą

Na rynku nieruchomości łatwiej sprzedać mniejsze nieruchomości z uwagi na ich niższą cenę.

Potrzeby mieszkaniowe a powierzchnia nieruchomości

Zazwyczaj nabywca nieruchomości podejmując decyzję o zakupie mieszkania ma na uwadze fakt, że dana nieruchomość będzie mu lub jego najbliższej rodzinie służyła przez wiele lat. Z tego względu potencjalny nabywca winien przemyśleć, jakie będą jego potrzeby mieszkaniowe w momencie obecnym i w najbliższych latach. Dlatego dana nieruchomość powinna w większości takowe potrzeby zaspakajać, gdyż to umożliwi wyższą jakość mieszkania. Jeżeli nabywca ma dzieci w wieku szkolnym warto pomyśleć o nieruchomości o małej powierzchni, gdyż po opuszczeniu przez dzieci mieszkania w dalszym ciągu będzie musiał ponosić wysokie opłaty eksploatacyjne. Wciąż ceny za energię elektryczną, wodę i wywozu śmieci wzrastają. A prognozy fachowców przewidują, iż ceny te będą coraz to wyższe ze względu na konieczności dostosowywania się Polski do norm unijnych.

Powierzchnia mieszkania czyli powierzchnia użytkowa nie jest powierzchnią podłóg. Powierzchni użytkowej nie należy mylić z powierzchnią całkowitą. Powierzchnia całkowita jest większa od powierzchni użytkowej, ponieważ obejmuje ona także grubość ścian oraz inne pomieszczenia, np. techniczne, poddasza. To w jaki sposób zostanie obliczana powierzchnia użytkowa nieruchomości ma znaczenie przy obliczaniu czynszu oraz innych opłat. 

Zobacz także serwis: Wnętrza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Łatwiej sprzedać mniejsze nieruchomości z uwagi na ich niższą cenę.
Łatwiej sprzedać mniejsze nieruchomości z uwagi na ich niższą cenę.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama