reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca

Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca


Obcokrajowiec, który ma udział we współwłasności może nabyć nieruchomość na mocy umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału, a także gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła pierwsza współwłasność.

Tytułem wstępu należy wskazać, że współwłasności oznacza, iż własność określonej rzeczy zarówno ruchomej, jak i nieruchomości przysługują co najmniej dwóm osobom niepodzielnie. Zgodnie z dyspozycją art. 196 Kodeksu cywilnego należy dokonać odróżnienia pomiędzy współwłasnością w częściach ułamkowych a współwłasność łączną. Ale przy tym należy zaznaczyć, że w obrocie cywilnym nieruchomości najczęściej spotykana jest współwłasność w częściach ułamkowych. Z pewnością związane jest to z faktem, że w przypadku trwania współwłasności łącznej nie można dokonywać podziału, a przy tym współwłaściciele nie mogą samodzielnie rozporządzać swoim udziałem, co z pewnością ich ogranicza. Natomiast w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych – współwłaściciele mogą rozporządzać przysługującymi im udziałami. Oznacza to, że mogą oni znosić współwłasność zarówno w drodze umowy uprzednio zawartej przez wszystkich współwłaścicieli, jak i w drodze sądowej.

Zobacz serwis: Najem

Cudzoziemiec mający udział we współwłasności może nabyć nieruchomość w ramach umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Czy cudzoziemiec powinien w celu nabycia nieruchomości uzyskać zezwolenie? Jak to zazwyczaj bywa, w doktrynie panują odrębne poglądy. Niestety poglądy są rozbieżne. Jednakże przeważa pogląd, że cudzoziemiec nie jest zobowiązany do uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzymał on część fizyczną nieruchomości, która nie przekroczy wartości jego udziału we wspólnej nieruchomości.

Zezwolenie nie jest wymagane, gdy obcokrajowiec otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od udziału we współwłasności oraz gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła uprzednia współwłasność.

Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec mający udział we współwłasności posiada możliwoć nabycia nieruchomości w ramach umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości.
Cudzoziemiec mający udział we współwłasności posiada możliwoć nabycia nieruchomości w ramach umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama