| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wyłączenie podatnika z prowadzenia deklaracji podatkowej w ciągu roku przy najmie

Wyłączenie podatnika z prowadzenia deklaracji podatkowej w ciągu roku przy najmie


Pan Maciej Nowak złożył dnia 01.01.2010 roku do Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania najmu. Obecnie podatek w formie ryczałtowej wynosi 8,5 proc. od przychodów. Czy Pan Maciej Nowak powinien składać deklarację podatkową w ciągu roku?

Wówczas, gdy wynajmujący w umowie najmu zawarł kwoty czynszu nie jest on zobowiązany prowadzić żadnej ewidencji. Natomiast powinien on dokonać szczegółowego podsumowania kwot otrzymanych przez najemcę z tytułu czynszu w danym miesiącu. Podatnik musi także w sposób prawidłowy wyliczyć podatek.

Pan Maciej Nowak, który uprzednio złożył dnia 01.01.2010 roku do Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania najmu – oprowadzał w 2010 roku podatek w formie ryczałtowej w wysokości 8,5 proc. od przychodów. Czy powinien on jako podatnik składać deklarację podatkową w ciągu roku?

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy wskazać, iż Pan Maciej Nowak, który w ciągu roku podatkowego (2010 rok) był opodatkowany w formie ryczałtowej w wysokości 8,5 proc. od przychodów – nie jest zobowiązany składać deklaracjo podatkowej w ciągu roku. Natomiast zobowiązany jest on zobowiązany uiszczać zaliczki miesięczne – do dnia 20 każdego miesiąc za uprzedni miesiąc. Na podatniku spoczywa natomiast obowiązek złożenia zeznania PIT 28 do końca stycznia następnego roku za rok uprzedni.

Wzór oświadczenia o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania przychodów w najmie

1. Warszawa, dnia 01.01.2010 roku.

2. Podmiot składający pismo: Maciej Nowak, zam. ul. Jana Pawła II 99 m. 9999 B, 00-255 Warszawa, NIP 000-878-989.

3. Państwowa jednostka budżetowa, do której podmiot kieruje oświadczenie: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie.

4. Tytuł oświadczenia: Oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania przychodów w najmie.

5. Na mocy art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, oświadczam, iż wybieram ryczałtową formę opodatkowania przychodów z tytułu najmu w roku 2011. Ponadto, oświadczam, iż najem lokalu mieszkalnego rozpoczynam dnia 01.01.2010 roku.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

6. Podpis: Maciej Nowak.

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »