| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak należy określić przychody z tytułu najmu w ryczałcie?

Jak należy określić przychody z tytułu najmu w ryczałcie?


Przychody z najmu w ryczałcie są określane według opodatkowania na zasadach ogólnych. Przychodem z działalności są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Należy zaznaczyć, iż u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przychody z najmu w ryczałcie są określane na zasadach ogólnych. Podstawą opodatkowania na zasadach ogólnych jest skala podatkowa. Poniżej w tabeli zostały wskazane obowiązujące w 2011 roku skale podatkowe o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa obliczenia podatku

- kwota podatku do 85 528 zł - podatek wynosi: 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr.

- kwota podatku ponad 85 528 zł - podatek wynosi: 14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Istotny jest fakt w ryczałcie określenia przychodu w ramach najmu bez opłat z tytułu mediów. Podatnicy nie są zobowiązani prowadzić w ewidencji przychodów jeśli wysokość tychże przychodów wynika z postanowień umownych zawartych w formie pisemnej.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »