reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jaka jest różnica w zastosowaniu metody jednorazowej amortyzacji a metody linowej?

Jaka jest różnica w zastosowaniu metody jednorazowej amortyzacji a metody linowej?


Reguły na podstawie, których dokonuje się amortyzacji zarówno w najmie, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są takie same. Poniżej zostanie opisana różnica pomiędzy metodą jednorazowej amortyzacji a metodą liniową.

Metoda jednorazowej amortyzacji a metoda linowa

Metodę jednorazowej amortyzacji dotyczy także podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Zasada ta nie dotyczy samochodów osobowy. Natomiast metoda liniowa polega na pomnożeniu wartości początkowej przez stosowne stawki amortyzacyjne określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Metoda liniowa jest metodą najczęściej stosowaną, gdyż w łatwy sposób można dokonać obliczeń odpisów amortyzacyjnych. Należy przy tym wskazać, że podatnik powinien dokonywać opisów amortyzacyjnych w takich samych ratach - kwartalnie lub co miesiąc. Może on także dokonać odpisów amortyzacyjnych pod koniec roku podatkowego.

Metodę amortyzacji jednorazowej można zastosować w następujących przypadkach:

- w odniesieniu do podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą oraz małych podatników (małym podatnikiem jest podmiot, u którego wartość przychodu z tytułu sprzedaży za rok poprzedni nie przekroczyła 1.200.000 euro brutto). Przy tym wartość środków trwałych (z wyłączenie samochodów osobowych) nie przekroczyła 50.000 euro w skali roku,

- wówczas, gdy środki trwałe maja wartość początkową nieprzekraczającą 3.500 zł.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Metoda liniowa

Stosując metodę liniową należy dokonać prawidłowej kwalifikacji danego środka do stosownej grupy według KŚT (Klasyfikacja Środków Trwałych). Jest to bardzo istotne, gdyż zaliczenie środka trwałego do nieodpowiedniej grupy według KŚT przyczyni się do powstania błędu w naliczaniu amortyzacji. Tego typu środki trwałe przede wszystkim nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama