REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Home Staging – zawitało w Polsce nowe skuteczne narzędzie w sprzedaży mieszkań

Home Staging – zawitało w Polsce nowe skuteczne narzędzie w sprzedaży mieszkań
Home Staging – zawitało w Polsce nowe skuteczne narzędzie w sprzedaży mieszkań
Strefy Nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Mimo dobrej koniunktury na rynku nieruchomości, sprzedaż mieszkań wcale nie stała się łatwiejsza. Znaleźć nabywcę na mieszkanie jest coraz trudniej, a sprzedający musi włożyć dużo wysiłku, aby zainteresować potencjalnego chętnego swoją ofertą i tu z pomocą przychodzi home stager.

Rozmawiamy z Agnieszką Soroczyńską menager, w firmie Emmerson realizującą pierwszy w Polsce profesjonalny home staging.

REKLAMA

Na początek powiedzmy, co to jest home staging?

REKLAMA

Agnieszka Soroczyńska, Emmerson Realty: Najkrócej mówiąc są to celowe działania przygotowujące nieruchomości do prezentacji, skracające czas sprzedaży i zwiększające wartość transakcji. Nieruchomość traktujemy jako produkt na rynku, posiadający określone parametry i podlegający ocenie potencjalnych klientów, a właścicielom pomagamy przyjąć tę perspektywę. Lokalizacja, otoczenie, powierzchnia, stan budynku stanowią parametry niezmienne nieruchomości, na inne cechy możemy natomiast wpłynąć i zadbać żeby funkcjonalność, styl czy atmosfera wnętrza wyróżniały mieszkanie na tle konkurencji w danym segmencie.

Profesjonalny home staging  powinien bazować na rozumieniu i trafnej identyfikacji wielu oczekiwań, które składają się na decyzję zakupową klienta. Działania realizowane w procesie home stegingu są często mylnie utożsamiane jedynie z poprawą estetyki wnętrz, podczas gdy kluczową rolę odgrywają tutaj elementy marketingu i psychologii sprzedaży, a podniesienie walorów estetycznych czy dekoracja to tylko jeden z obszarów wchodzących w zakres usługi.

Od jak dawna zajmuje się Pani od jak dawna zajmuje się Pani Home Stagingem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

AS: Od 2013 roku jestem certyfikowaną konsultantką home stagers Network Polska, organizacji będącej pionierem i inicjatorem profesjonalnego hs w Polsce. Natomiast moje doświadczenia z koordynacją remontów o różnym zakresie i rearanżacjami datują się się znacznie wcześniej. Usługa HS, wówczas jeszcze mało znana, zachwyciła mnie ze względu na  swoją przejrzystość i kompaktowość – tempo realizacji jest szybkie, a efekty spektakularne i wymierne.

Jak trafiła Pani do firmy Emmerson Realty?

Od pewnego czasu poszukiwałam profesjonalnej firmy, która będzie otwarta na rozwijanie home stagingu na terenie całej Polski. Firma Emmerson to uznana marka o zasięgu ogólnopolskim, która świadczy usługi na najwyższym poziomie. To mnie przekonało do podjęcia szerokiej I długofalowej współpracy, która już w tej chwili owocuje pierwszymi kontraktami.

Na czym polega home staging? Czy to nowy zawód w Polsce ?

REKLAMA

AS: Działania home stagera skupiają się  po pierwsze na podkreśleniu  mocnych stron nieruchomości, co w praktyce oznacza pokazanie pełnego potencjału przestrzeni poprzez usuwanie zbędnych mebli i sprzętów lub ich dodawanie,  wskazywanie funkcjonalności wnętrza –  demonstrację jak w mieszkaniu można spędzać czas. Kupujemy nie tyle pomieszczenia co swoje wyobrażenia o spędzaniu w nich czasu. Jeśli więc w mieszkaniu jest miejsce na jadalnię, można wygospodarować miejsce do pracy, czytania, relaksu – wskazujemy to kupującemu poprzez odpowiednią aranżację zamiast liczyć na jego wyobraźnię.

Kolejną funkcją hs jest depersonalizacja, czyli usuniecie elementów charakterystycznych dla stylu właściciela, na rzecz zbudowania neutralnego, powszechnie aprobowanego stylu, zachęcającego dla szerokiej grupy odbiorców. Jako właściciele mamy dobrze czuć się we własnym lokum i otaczać kolorami, przedmiotami, zgodnymi z naszym gustem, ale wchodząc w rolę sprzedających musimy skonfrontować się z oczekiwaniami nabywców. Nie ma sensu czekać aż znajdzie się amator specyficznej aranżacji, bądź klient z wyobraźnią remontową, lepiej pokazać gotowy efekt i otworzyć się na szerokie spektrum potencjalnych nabywców. Zajmie to kilka dni, a możemy przygotować mieszkanie zachęcające, neutralne, świeże.

Zakup nieruchomości nie jest decyzją w pełni racjonalną i choć klienci rozważają starannie wszelkie za i przeciw, często w istocie decydują wrażenia i emocje a nie racjonalna kalkulacja. Dlatego działania HS odwołują się również do sfery emocjonalnej i zmysłów. Wnętrza są  zawsze „jakieś” w odbiorze: przytulne bądź zimne, jasne bądź ponure, prestiżowe lub przeciętne, nowoczesne lub nie itp. W profesjonalnym home stagingu dbamy o wywołanie określonych, pozytywnych odczuć i skojarzeń, pozwalających pozycjonować nieruchomość.

Home Staging staje się nowym zawodem, pod warunkiem że realizowany jest metodycznie, a Home Stager podejmuje celowe i przemyślane działania, spójne ze strategią sprzedaży właściciela lub pośrednika. Polacy chcą działać efektywnie, coraz chętniej korzystają z usług specjalistów o których kilka lat temu słyszeli nieliczni, co pokazuje przykład trenerów personalnych, dietetyków czy coachów. Jestem pewna że coraz więcej osób chętnie powierzy odpowiedzialność za przygotowanie nieruchomości specjaliście, angażując swój cenny czas w inne aktywności.

Jakie nakłady finansowe są potrzebne przy takiej usłudze ?

AS: hs zaczyna się od konsultacji nieruchomości, w trakcie której oceniam jej stan, wskazuję  zarówno mankamenty, jak i potencjał warty podkreślenia. Następnie ustalam z klientem optymalny zakres działań i budżet przeznaczony na re aranżację w oparciu o oczekiwaną cenę sprzedaży, często określaną przez pośrednika. Opłacalność nakładów na HS musi wynikać z dokładnego rachunku i strategii sprzedaży oraz oceny konkurencji.

Przeciętnie inwestuje się od 1,5% do 8 % wartości nieruchomości, ale każdy klient jest traktowany  indywidualnie. Szanując finanse naszych klientów proponujemy tylko i wyłącznie te zmiany, które bezpośrednio przyczynią się do sukcesu sprzedaży/wynajmu nieruchomości. Na koszt usługi składają się: zaplanowanie zmian, zarządzanie projektem, materiały i wykonawcy i taki też kosztorys przedstawiamy klientom. Przy czym nie ma przeciwwskazań, aby część prac: usunięcie zalegających przedmiotów, malowanie czy  przemeblowanie inwestor wykonał we własnym zakresie w oparciu o wytyczne home stagera.  

Co istotne, środki przeznaczone na przygotowanie nieruchomości stanowią inwestycję i to taką, która zwraca się właścicielom w krótkim czasie przy transakcji. Zaniechanie takich przygotowań wydłuża czas sprzedaży lub wynajmu co wiąże się dodatkowymi kosztami lub utratą zysków z wynajmu, a w konsekwencji często prowadzi  do obniżenia ceny transakcji.

Czy to jest pasja czy tylko praca?

AS: Pasja dotycząca nieruchomości wynika z pasji do poznawania różnorodnych upodobań ludzi, którzy je zamieszkują. Jestem socjologiem, a nieruchomości postrzegam jako odzwierciedlenie stylu życia, aspiracji i upodobań właścicieli lub przeciwnie – przestrzeń sprzeczną z ich osobowością. Patrząc natomiast od strony nabywców pasjonujące jest odkrywanie ich potrzeb i motywacji zakupowych oraz celów, które kupujący pragną realizować poprzez zakup nieruchomości.

Przekucie tej pasji w konkretne realizacje stanowi natomiast moją pracę, w której źródłem satysfakcji są udane i szybkie metamorfozy wnętrz. Świadomość, że dzięki podjętym przez mój zespół działaniom, nieruchomość szybko się sprzedała lub wynajęła, a właściciele mogę realizować kolejne plany życiowe jest motywująca.

Czy rzeczywiście możemy sprawić że nieruchomość sprzedamy szybciej i drożej?

AS: Pokazuje to zarówno praktyka jak i badania. Z badań realizowanych przez National Assaciation of Realtors  (2017 Profile of Home Staging) wynika, że HS skraca czas obecności oferty na rynku do 70% i wpływa dodatnio na wartość transakcji. W 50 % przypadków zastosowany HS zwiększył wartość transakcji 0d 1do 10%.

Atrakcyjna, wyrazista prezentacja jest szczególnie istotna na początku procesu sprzedaży, kiedy klient dokonuje preselekcji  nieruchomości online. Nie ma tu miejsca na przypadkowe zdjęcia, które niewiele mówią o nieruchomości. W tych samych badaniach pośrednicy wskazują że po zastosowaniu hs średnio o o 40% wzrosła oglądalność „na żywo” ich ofert  ogłaszanych w sieci. Warto zatem zawczasu skonsultować się z home stagerem, zaprosić fotografa – stylistę wnętrz i zadbać o świadomą prezentację oferty, inaczej szybko zniknie ona w portalowym tłumie.

Na etapie prezentacji „na żywo” HS pomaga zapobiegać ewentualnym obiekcjom, oczarować oraz uruchomić wyobraźnię kupujących, sprawić, by łatwiej poczuli się „u siebie”. Na ten fakt zwraca w badaniu uwagę  77 % pośredników, którzy dzięki hs szybciej  sfinalizowali transakcję.

Czy pośrednicy już się przekonali do home stagingu?

AS:O ile dotąd pomocy szukali głównie prywatni właściciele mieszkań i domów, w ostatnich 2 latach zacieśnia się współpraca pośredników z home stagerami, stylistami i profesjonalnymi fotografami, co generuje wymierne obopólne korzyści. Pośrednicy, z którymi pracuję mają ambicję być doradcami klienta we wszystkich kwestiach związanych z nieruchomościami, a fakt, że mogą oferować usługi stylizacji wnętrz, home stagingu, sprawia, że są postrzegani jako kompetentni doradcy. Profesjonalny pośrednik dostrzega wady i potencjał nieruchomości, którą reprezentuje, zna realia rynkowe, konkurencję. home stager natomiast rekomenduje i wdraża konkretne rozwiązania. Pracując w duecie pośrednik – home stager, idealnie uzupełniamy swoje kompetencje w walce o przewagę konkurencyjną nieruchomości.

Chciałabym, żeby skuteczności działań HS przełożyła się na włączenie tej usługi na stałe do standardów pracy pośredników i mogli oni czerpać z tej współpracy korzyści – skrócenie czasu pracy z ofertą, szybsza finalizacja transakcji, uzyskanie dobrej ceny. Taki model współpracy jest standardem w Europie i USA.

Adresujemy naszą usługę do tych pośredników, którym zależy na wysokiej jakości ofert i to nie tylko przy umowach na wyłączność. Aktywna postawa pośrednika a właściwie doradcy klienta, jego praca z nieruchomością – profesjonalne zdjęcia, proponowanie rozwiązań, rekomendowanie konsultacji i usług hs, dowodzi zaangażowania i profesjonalizmu, co w konsekwencji niejednokrotnie skutkuje powierzeniem pośrednikowi wyłączności sprzedaży danej nieruchomości.

Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo sukcesów.

Emmerson Realty

blog.emmerson.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA