reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Spory wokół podwójnego opodatkowania najmu

Spory wokół podwójnego opodatkowania najmu


Trudności związane z podwójnym opodatkowaniem najmu występują wówczas, gdy podatnik wynajmujący nieruchomość na terenie innego państwa będzie rezydentem także innego państwa.

Aby uchylić się od podwójnego opodatkowania warto przed zawarciem umowy najmu w innym państwie dokładnie przeanalizować wszelkie uzgodnienia zawarte pomiędzy danymi państwami (pomiędzy państwem, w którym dany podmiot będzie wynajmował daną nieruchomość a państwem, w którym dany podmiot jest rezydentem). Tego typu postanowienia są zawarte w międzynarodowych umowach i podwójnym opodatkowaniu.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Jeżeli w umowie międzynarodowej zawarte jest postanowienie dotyczące tego, iż dany dochód z najmu nieruchomości podlega opodatkowaniu w państwie, w którym jest ona położona – nie świadczy o tym, iż tylko w tym kraju podlega opodatkowaniu. Oznacza to, iż aby uchylić się od opodatkowania – pomiędzy państwami powinna zostać zawarta umowa dotycząca tego, iż dochód z tytułu najmu nie będzie podlegał opodatkowaniu w państwie, w którym dany podmiot jest rezydentem. Państwa mogą dokonać wyboru, gdyż mogą zawrzeć umowę o podwójnym opodatkowaniu najmu lub zwolnić podatnika wynajmującego za granicą nieruchomość z podwójnego opodatkowania.

Kolejna kwestia, która wzbudza wiele kontrowersji dotyczy tego, czy umowa najmu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych W ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) nie zostały wskazane czynności cywilnoprawne podlegające podatkowi od najmu. Oznacza to, iż zarówno umowa najmu, jak i dzierżawy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ katalog czynności cywilnoprawnych określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – jest zamknięty.

Zobacz także serwis: Podatki

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W celu uchylenia się od podwójnego opodatkowania warto przed zawarciem umowy najmu w innym państwie dokładnie przeanalizować wszelkie uzgodnienia zawarte pomiędzy danymi państwami
W celu uchylenia się od podwójnego opodatkowania warto przed zawarciem umowy najmu w innym państwie dokładnie przeanalizować wszelkie uzgodnienia zawarte pomiędzy danymi państwami

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama