| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Miejsce opodatkowania usług z tytułu najmu nieruchomości

Miejsce opodatkowania usług z tytułu najmu nieruchomości


Miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości jest miejsce położenia danej nieruchomości. Powyższa zasada odnosi się zarówno do podatników, jak i osób fizycznych.

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Właściwym miejscem opodatkowania będzie dany kraj podatnika – jeżeli usługi w zakresie najmu nieruchomości będą świadczone na rzecz podatnika. Podatnik, na którego rzecz świadczone są usługi nieruchomości rozliczany jest z tejże usługi na zasadzi importu usług. Podatnik owej sytuacji jest zobowiązany sporządzić daną fakturę zawierającą numer VAT nabywcy z dodatkową informacją, iż podatek od towarów i usług rozliczy nabywca usługi z tytułu importu usług. Podatnicy świadczący usługi z tytułu najmu nieruchomości na rzecz podatnika z innego państwa – zobowiązani są dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług UE.

Jeżeli polski podatnik będzie wynajmował nieruchomość położoną w Polsce od przedsiębiorcy zagranicznego to rozliczy się on z tejże usługi na zasadzie importu usług.
Polski podatnik świadczący usługi za granicą zobowiązany jest prowadzić ewidencję, w której będą zawarte następujące dane: wartość usługi nie uwzględniająca podatku od wartości dodanej i nazwę danej usługi.

Zobacz także serwis: Podatki w nieruchomościach

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Miejsce położenia danej nieruchomości jest miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości.
Miejsce położenia danej nieruchomości jest miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »