reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Na czym polega wycena nieruchomości?

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to proces mający na celu określenie wartości nieruchomości przy zastosowaniu różnych metod oraz technik. Cały proces złożony jest z wielu etapów i kończy się on sporządzeniem operatu szacunkowego.

Operat szacunkowy należy sporządzić w sposób precyzyjny ze względu na to, iż stanowi ona podstawowy warunek dla realizacji interesu osoby zainteresowanej zakupem nieruchomości. Wycena nieruchomości jest procesem bardzo złożonym, ponieważ musi ona zostać sporządzona zarówno zgodnie z przepisami, ale także powinna uwzględniać potrzeby klienta. Osoba zainteresowana sporządzeniem wyceny nieruchomości musi podać rzeczoznawcy wszystkie niezbędne szczegóły na temat zakresu oraz celu wyceny nieruchomości.

Dla rzeczoznawcy pozyskanie informacji na temat wyceny jest podstawowym warunkiem dla prawidłowej realizacji sporządzenia wyceny nieruchomości. Na mocy art. 154 ustawy o gospodarce nieruchomościami – rzeczoznawca przed sporządzeniem operatu szacunkowego uwzględnia następujące informacje: stan zagospodarowania, rodzaj, wyposażenia w wszelkie urządzenia infrastruktury technicznej, położenie oraz cel wyceny danej nieruchomości.

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości?

Rzeczoznawca zobowiązany jest w taki sporządzić operat szacunkowy – aby spełniał od założenia określone w umowie. Dlatego też w celu uniknięcia nieporozumień warto jest określić precyzyjnie cel umowy.

Przedsiębiorca może zlecić rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenie wyceny nieruchomości na podstawie zarówno umowy o dzieło, jak i umowy o pracę, czy umowy zlecenia. Przedsiębiorca nie musi posiadać w zakresie wyceny nieruchomości żadnych uprawnień zawodowych.

Na mocy art. 174 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – przedsiębiorca jest zobowiązany zapewnić, iż wszelkie czynności związane ze sporządzeniem operatu szacunkowego będą wykonywane przez rzeczoznawców majątkowych.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Podstawa prawna:
- art. 154 ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 roku Nr 261, poz. 2603 z późn. zm).
- art . 174 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami(Dz. U. z 2004 roku Nr 261, poz. 2603 z późn. zm).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama