reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Na czym polega podział nieruchomości

Na czym polega podział nieruchomości

Podział nieruchomości prowadzi do wydzielenia z jednej nieruchomości dwóch lub więcej działek. Podstawowym kryterium dopuszczalności podziału jest zgodność z miejscowym planem zagospodarowania. Często zdarza się tak, że na skutek zmiany stanu prawnego danego terenu, opinia wójta o zgodności podziału jest nieaktualna i w konsekwencji nie będzie możliwe zatwierdzenie podziału.

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z jednej nieruchomości dwóch lub więcej działek, stanowiących odrębne nieruchomości. W wyniku podziału powstają nowe działki, które są wydzielone geodezyjnie i osobno oznaczone w ewidencji gruntów. Nie jest natomiast istotna kwestia ich własności. Oznacza to, że właścicielem nieruchomości powstałych w wyniku podziału może być ta sama osoba lub instytucja, która była właścicielem dzielonej nieruchomości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podziału nieruchomości można dokonać niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji i warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, m.in. w celu:
1. zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
2. wydzielenia działki budowlanej, jeżeli budynek został wzniesiony na tej działce przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze;
3. wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa;
4. realizacji roszczeń do części nieruchomości;
5. realizacji przepisów dotyczących przekształceń własnościowych albo likwidacji przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych;
6. wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego;
7. wydzielenia działek gruntu na terenach zamkniętych.

Zobacz także: Jak podzielić nieruchomość gruntową?

Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
1. stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości;
2. wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi;
3. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
4. pozwolenie (w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków);
5. wstępny projekt podziału;
6. protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
7. wykaz zmian gruntowych;
8. wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
9. mapę z projektem podziału. 

Podstawowym kryterium dopuszczalności podziału nieruchomości jest zgodność z miejscowym planem zagospodarowania. Organ, który wydaje decyzję zatwierdzającą podział ma obowiązek ustalenia wszystkich okoliczności faktycznych stanowiących przesłanki podziału. W szczególności zobowiązany jest do zbadania celu podziału oraz zamierzonego przeznaczenia działek powstałych w wyniku podziału.

Zobacz także: Jak uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Między wydaniem opinii i decyzji zatwierdzającej podział, stan prawny danej nieruchomości może ulec zmianie. Te zmiany mogą być na tyle istotne, że wcześniejsza opinia pozytywna co do zgodności podziału stanie się nieaktualna, ponieważ nie da się jej pogodzić z warunkami wynikającymi z nowej decyzji o warunkach zabudowy. W takiej sytuacji niezależnie od wcześniejszej pozytywnej opinii organ nie będzie mógł wydać decyzji zatwierdzającej podział.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama