reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Osoby dokonujące sprzedaży mieszkania lub domu, jego zamiany, darowania, a także otrzymujące nieruchomość w spadku, są zobowiązane zapłacić podatek. W zależności od rodzaju transakcji muszą rozliczyć się w PIT, VAT lub podatkiem od spadków i darowizn.

Podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest objęte odpłatne zbycie:
1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
4. innych rzeczy.

Jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w pkt 1-3 po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, podatnik zostanie zwolniony od podatku.

Pan Jan nabył nieruchomość w 1998 r. Aby mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku powinien sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od dnia jej nabycia, czyli 31 grudnia 2003 r. Dodatkowo sprzedaż nie może nastąpić w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Podatnik, któremu zostanie zwrócona nieruchomość, po wcześniejszym wywłaszczeniu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli od nabycia nieruchomości upłynęło ponad 5 lat. Okres pięcioletni należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości, a nie od momentu jej zwrotu. W przypadku zwrotu nie mamy bowiem do czynienia z kreowaniem prawa własności, tylko z jego przywróceniem. W związku z tym zwrot nieruchomości nie jest nabyciem w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Podatnik (nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT), który odziedziczył po ojcu gospodarstwo rolne i zamierza je podzielić, a następnie sprzedać nie będzie zobowiązany zapłacić podatku VAT. Dokonując sprzedaży gruntu podatnik nie działa w charakterze handlowca. Przysługuje mu prawo do rozrządzania własnym majątkiem i czynność ta nie będzie oznaczała wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz również: Zakup działki pod budowę domu

Ulga ma zastosowanie do zbycia mieszkań i domów nabytych w latach 2007–2008. Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
1. budynku mieszkalnego (części lub udziału),
2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (lub udziału),
3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (lub udziału),
4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (lub udziału)
– jeżeli podatnik był zameldowany w tym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Aby skorzystać z tego zwolnienia, podatnik musi być zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zwolnieniem tym nie jest objęta sprzedaż gruntu lub udziału w gruncie związanym z tym budynkiem stanowiącym część składową nieruchomości. Dochód ten będzie opodatkowany 19 % podatkiem dochodowym.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Podatniczka wraz z mężem 8 lutego 2006 r. zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości stanowiącej wspólny majątek małżeński. Do 31 grudnia 2008 r. nieruchomość była wynajmowana przez małżonków. Dochody rozliczali ryczałtem. Od roku 2009 podatniczka rozpoczęła działalność gospodarczą związaną z najmem nieruchomości. W takiej sytuacji odsetki od kredytu hipotecznego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama