reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Jak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Wypowiedzenie umowy najmu składane jest w formie oświadczenia woli przez jedną ze stron umowy drugiej stronie. Oświadczenie składa wynajmujący najemcy albo najemca wynajmującemu. Należy także rozważyć kwestię, kto składa wypowiedzenie: najemca czy też wynajmujący, oraz czy wypowiedzenie dotyczy najmu zwykłego czy też okazjonalnego.

Umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta. Może zostać także rozwiązana po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. W sytuacji, kiedy najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu w przypadku uzyskania wyroku sądowego w sprawie o eksmisję, właściciel doręcza mu żądanie opróżnienia lokalu, które zostaje sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem.

Żądanie właściciela o opróżnienie lokalu powinno zawierać w szczególności:
1. oznaczenie właściciela,
2. oznaczenie najemcy,
3. wskazanie przyczyny ustania stosunku najmu,
4. oznaczenie terminu (nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy), w którym to najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal mieszkalny.

Po bezskutecznym upływie powyżej wskazanego terminu – właściciel ma prawo złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu – oświadczeniu najemcy o poddaniu się egzekucji). Wniosek taki stanowi załącznik do umowy najmu.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Do wniosku załącza się:

1) żądanie opróżnienia lokalu wraz z:
- dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą;
2) dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela;
3) potwierdzenie zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Lokator, który zdecyduje się zawrzeć umowę o najem okazjonalny musi wskazać lokal do którego mógłby się przenieść w razie wykonania egzekucji opróżnienia lokalu. Jeśli lokator nie dopełni powyżej wskazanego obowiązku właściciel lokalu ma prawo wypowiedzieć wynajmującemu lokal na piśmie. Jednakże wynajmujący w tej sytuacji musi zachować, co najmniej siedmiodniowy okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama